Centrum Medyczne
Zbadaj swój zgryz podczas konsultacji ortodontycznych
Już w najbliższą środę 20 września w klinice Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu odbędą się bezpłatne konsultacje ortodontyczne dla pacjentów. Jeśli borykasz się z wadą zgryzu i zastanawiasz się nad aparatem, zapytaj lekarza o dostępne rozwiązania.
Masz nierówne zęby? Specjaliści podpowiedzą, co możesz z tym zrobić
Przodozgryz, tyłozgryz, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy – dla większości z nas terminy te brzmią obco. I choć wielu pacjentów nie potrafi medycznie nazwać swojej wady zgryzu, to z takimi nieprawidłowościami zmaga się wielu Polaków. Niektóre wady są dziedziczne, inne mogą być skutkiem naszych złych nawyków. Jak ważny jest prawidłowy zgryz? Jakie opcje leczenia zapewnia nowoczesna ortodoncja? O te oraz inne kwestie będzie można zapytać na zbliżających się konsultacjach dla pacjentów, które przeprowadzą stomatolodzy w jednej z poznańskich klinik stomatologicznych.
Badania rentgenowskie w stomatologii – co warto wiedzieć?
Badania RTG to podstawa diagnostyki w stomatologii. Pozwalają zajrzeć tam, gdzie ludzkie oko nie sięga, a co za tym idzie dobrać najskuteczniejszą terapię dla pacjenta. Jednak wciąż wielu z nas się ich obawia – czy są bezpieczne i czy zawsze są niezbędne?
Co badanie umożliwia?
Badanie rentgenowskie, inaczej rentgen czy prześwietlenie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych technik diagnostycznych w medycynie. Dzięki niej stomatolodzy mogą bezboleśnie oraz stosunkowo nieinwazyjnie uzyskać szczegółowe obrazy m. in. naszych zębów oraz tkanek kostnych szczęki i żuchwy. To umożliwia precyzyjne określenie źródła problemu, zaplanowanie oraz przeprowadzenie leczenia. Podstawą działania RTG jest promieniowanie, co nie jest zupełnie neutralne dla naszego zdrowia, stąd obawa niektórych pacjentów. Czy jego dawka rzeczywiście stanowi realne zagrożenie dla zdrowia?
Dlaczego zęby się łamią?
Złamałeś ząb? Są na to sposoby
Złamany lub pęknięty ząb to nie rzadkość, szczególnie podczas wakacji. Większa dawka sportu, z pozoru niewinny upadek, gryzienie kostek lodu czy zbyt twarde landrynki mogą skutkować wybrakowanym uśmiechem. Co możemy z tym zrobić?
Dlaczego zęby się łamią?
Złamanie lub pęknięcie zęba to częsta przypadłość, z którą pacjenci trafiają po powrocie z urlopu do gabinetów stomatologicznych. Do urazu może dojść szczególnie podczas sezonu letniego, kiedy do głowy przychodzą nam czasem ekstremalne pomysły. W celu odbudowy uzębienia z powodzeniem stosuje się procedury protetyczne i estetyczne, zaś leczenie zależne jest od skali problemu.
Szkliwo, które pokrywa ząb jest najsilniejszą tkanką w ludzkim ciele, ale w dalszym ciągu może ono ulec uszkodzeniom. Zęby mogą być uszkodzone na wiele sposobów np. po upadku, podczas sportów kontaktowych, gry w piłkę, w poważnym wypadku samochodowym czy po uderzeniu.
Suchy zębodół. Co to takiego?
Czeka Cię usunięcie zęba? Czasem to jedyne rozwiązanie. Jednak pamiętaj, by po takim zabiegu stosować się do zaleceń stomatologa, inaczej rośnie ryzyko powikłań. Jednym z najczęstszych i wyjątkowo bolesnych jest tzw. suchy zębodół. Co to takiego?
Rzadki, ale bolesny
Jednym z największych koszmarów u pacjenta po usunięciu zęba nie zawsze jest jego brak, ale również tzw. suchy zębodół.
- Suchy zębodół, inaczej poekstrakcyjne zapalenie kości zębodołu, to bolesne powikłanie gojenia się rany, które może wystąpić po ekstrakcji zęba. Po zabiegu tworzy się skrzep krwi, który stanowi naturalny opatrunek dla kości, tkanek i nerwów w okolicy poekstrakcyjnej. Do powstania suchego zębodołu może dojść, gdy po usunięciu zęba nie utworzy się skrzep lub nastąpi jego rozpad - mówi dr Waldemar Stachowicz, stomatolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.
Próchnica coraz większym problemem zdrowotnym w Polsce
Stan zębów ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Jak pokazują badania, najbardziej powszechną bakteryjną chorobą infekcyjną jest próchnica, która nieleczona może spowodować zapalenie mięśnia sercowego, uszkodzenie nerek, trzustki czy również rozwój alergii i miażdżycy. Jak skutecznie i nowocześnie leczyć próchnicę - podpowiada lek. med. chir. stom. Roman Borczyk, ekspert z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.
Próchnica to choroba zakaźna, którą nęka ludzkość od początku dziejów. Jej gwałtowany, współczesny rozwój spowodowany jest najczęściej nieodpowiednią higieną jamy ustnej, spożywaniem dużej ilości cukrów i brakiem systematycznych kontroli u stomatologa. Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są pałeczki kwasu mlekowego oraz paciorkowce. Bakterie bytujące w płytce nazębnej atakują tkanki tworzące zęby, co prowadzi do ubytków i postępującej szybko procesu chorobowego.
Latem uważaj na zęby
Nitkujesz, szczotkujesz, płuczesz i wybielasz. Do tego regularnie chodzisz do dentysty, unikasz kawy i papierosów, a jednak twoje zęby wciąż nie wyglądają idealnie? Nawet nie podejrzewasz, gdzie kryje się problem.
Latem uważaj na zęby – 5 ukrytych wrogów pięknego uśmiechu
Kawa, papierosy i czerwone wino to już dobrze znane używki źle wpływające na kondycję i barwę zębów. Nie wszyscy wiedzą, że osad i przebarwienia, a także erozję szkliwa mogą powodować popularne przekąski i napoje, których nigdy byśmy o to nie podejrzewali. Jeżeli na wakacjach dla ochłody raczysz się lemoniadą, to po tym artykule zamienisz ją na wodę mineralną. Zobacz, na co jeszcze uważać, szczególnie latem.
Lemoniada
Jak przywrócić ramionom jędrność?
Nazywane są przewrotnie motylkami, falbankami, firankami lub pelikanami. Pod tymi wdzięcznymi hasłami kryje się jednak rzecz absolutnie niewdzięczna i uporczywa: zwisy z tyłu ramion. Borykają się z nimi głównie kobiety, nawet w młodym wieku, oraz o różnej budowie ciała w szczególności po spadku wagi ciała. Co z nimi zrobić, jak nadać im jędrność? Metod jest kilka, w zależności od stopnia zaawansowania problemu. Czasem treningi i kosmetyki mogą nie przynieść zadowalającego efektu, wówczas pomocna okazać się może operacja plastyczna.
Ramiona to jedno z tych miejsc, gdzie szczególnie widoczny jest spadek jędrności i utrata elastyczności skóry. Pojawiające się na nich tzw. motylki fachowo nazywa się wiotkimi, wiszącymi tkankami ramion. Ma to ścisły związek ze starzeniem się i ogólnym stanem skóry, ale nie tylko.
6 zaskakujących statystyk związanych z łysieniem
Włosy są cennym atrybutem urody - nie dziwi więc, że ich utrata stanowi istotny problem. Dlaczego kobiety łysieją? Czym jest łysienie plackowate? Co mają włosy do pewności siebie? Poznaj 6 zaskakujących statystyk związanych z utratą włosów.
- Każdy z nas traci dziennie około 50-100 włosów i nawet tego nie zauważa.
Fakt ten potwierdza m.in. American Academy of Dermatology. Przeciętnie ze skóry głowy wyrasta 80.000-150.000 tys. włosów. Nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, codziennie tracisz włosy, lecz na ogół ich utrata nie będzie zauważalna. Wynika to z naturalnego cyklu wzrostu włosa, który ma kilka etapów – anagen, katagen i telogen.
W dni, kiedy myjemy włosy może ich wypaść nawet do 250. Taka liczba nie powinna być jednak powodem do obaw.
Najczęstsze przyczyny łysienia
Chociaż utrata włosów wydaje się problemem typowo męskim, to zmaga się z nim także wiele kobiet. Lekarze wymieniają dziś nawet 21 najczęstszych przyczyn łysienia u kobiet, wliczając w to m.in. choroby tarczycy, nadmiar witaminy A, ciążę, a nawet depresję.
Jak żyje sobie włos?
Gęste, długie, dające tysiące możliwości w stylizacji – takie włosy to marzenie wielu kobiet. Niestety nie zawsze natura jest hojna. Szacuje się, że nawet 1 na 3 kobiety zmaga się z problemem łysienia lub przerzedzenia włosów – wynika z badań Harvard Medical School. W grupie po menopauzie problem dotyczy już 75% pań.
Aby zrozumieć ten problem i jego przyczynę, warto wiedzieć jak rosną włosy.
Czy oglądanie bajek faktycznie pogarsza wzrok twojego dziecka?
Ewolucja nie przygotowała nas do nieustannego wpatrywania się w ekrany monitorów czy smartfonów – a do takich zachowań zmusza nas życie w XXI w. Ciągła praca „u boku” technologii zakorzeniła się w naszym stylu życia na tyle mocno, że bez problemu akceptujemy ją na wszystkich płaszczyznach życia, nawet jako element wychowywania dzieci. Czy zezwalanie dziecku na oglądanie bajek przed telewizorem czy tabletem w ciągu dnia to zawsze dobry pomysł? Odpowiada Marek Jakubowicz, optyk i wiceprezes Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.
Od najmłodszych lat SMART
Zmiany technologiczne zachodzą w niesamowicie szybkim tempie, a my przyjmujemy z entuzjazmem większość dostarczanych nam rozwiązań.
Jak dbać o zęby w aparacie ortodontycznym?
Higiena zębów podczas terapii ortodontycznej wymaga szczególnej troski – tym bardziej, że aparat będzie nam towarzyszył przez najbliższe miesiące czy nawet lata. Obecność zamków i ligatur może się wydawać wyzwaniem podczas codziennej rutyny, ale nic nie jest niemożliwe. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak dbać o zęby w tym czasie.
- Nosisz aparat? Nie odpuszczaj z higieną!
Oczyszczanie zębów w trakcie terapii wad zgryzu wymaga od nas nieco więcej wysiłku, ale po zdjęciu aparatu to zaprocentuje. Elementy aparatu takie jak łuki wykonane z metalu, ligatury czy zamki ułatwiają zaleganie płytki bakteryjnej, stąd tak ważne precyzyjne ich oczyszczanie.
- Zęby powinniśmy szczotkować minimum 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Myjmy je łagodnie, uważając, aby nie uszkodzić aparatu, aczkolwiek dokładnie i z każdej strony. To ważne, ponieważ resztki pokarmowe i bakterie będą osadzać się na elementach jego konstrukcji.
Łysienie wpędza mężczyzn w depresję?
Coraz więcej mężczyzn popada w depresję z powodu… łysienia – alarmują lekarze. Jest ona skutkiem m.in. bezradności, problemów z akceptacją zmian i chronicznego stresu, jakie powoduje utrata włosów.
Utrata włosów źródłem depresji?
Brytyjczycy wolą stracić pracę i żonę, niż… włosy – wynika z badań niedawno opublikowanych na łamach Daily Express. Strach przed utratą włosów dotyczy aż 17% Wyspiarzy. Co zaskakujące, widmo łysiny powoduje większy strach niż groźba utraty pracy (16%), spotkanie z pająkiem lub jadowitym wężem (13%) czy… zdrada (11%).
- W mediach widzimy tylko gęste i idealne fryzury typu „fade”. Jeśli masz sporo włosów - jesteś młody, sexy i modny. Taki jest komunikat. Presja jest więc ogromna i niezdrowa, porównywalna z tą, jaką kobiety odczuwają względem swojej wagi czy figury. Niestety wielu mężczyzn nie jest w stanie wpisać się w lansowany wzorzec. Przykrą konsekwencją tego są coraz częstsze zaburzenia o podłożu emocjonalnym, których źródłem jest utrata włosów – mówi dr Grzegorz Turowski, chirurg plastyczny i ekspert w dziedzinie transplantacji włosów z Dr Turowski Hair Restoration Clinic w Katowicach.
6 powodów, dla których warto dbać o zęby
Zepsute zęby oraz infekcje dziąseł to nie tylko kwestia estetyki czy świeżości oddechu, ale również zdrowia ogólnego oraz niejednokrotnie - życia. Czcze gadanie? Sprawdź, co mówią badania i dlaczego warto zatroszczyć się o swoje uzębienie.
- Problemy z sercem.
Zdrowie jamy ustnej może mieć bardzo istotne znaczenie dla kondycji naszego serca. Według doniesień naukowców, osoby cierpiące na choroby dziąseł są 2-krotnie bardziej narażone na chorobę wieńcową niż osoby bez tej dolegliwości. We florze bakteryjnej śliny pacjentów z paradontozą możemy bowiem znaleźć szczep bakterii Gram-ujemnych Tannerella Forsythia – ta sama bakteria przyczynia się do zmian miażdżycowych (miażdżyca tętnic to jeden z głównych powodów choroby wieńcowej). Niebezpieczna jest także próchnica.
Laser w medycynie
Często drobne przypadłości spędzają nam sen z powiek, urastają do rangi życiowych problemów i przysłaniają radość życia. A pozbycie się ich może być prostsze, niż nam się wydaje.
Laserem w cerę – 5 problemów, które zwalczysz laserem
Nie wyobrażamy sobie współczesnej medycyny bez laserów. Znalazły zastosowanie w laryngologii, gastrologii, okulistyce i dermatologii, wielu innych dziedzinach medycyny, także w medycynie estetycznej, a naukowcy opracowują ciągle nowe metody ich wykorzystania.
Tymczasem wiele problemów skórnych, które odnoszą się do szeroko pojętej urody, można dzisiaj wyleczyć laserem. Zmarszczki, przebarwienia, zmiany skórne, blizny, a nawet grzybicę paznokci.