CMB.PL

Łysienie wpędza mężczyzn w depresję?

Grzegorz TurowskiCoraz więcej mężczyzn popada w depresję z powodu… łysienia – alarmują lekarze. Jest ona skutkiem m.in. bezradności, problemów z akceptacją zmian i chronicznego stresu, jakie powoduje utrata włosów.

Utrata włosów źródłem depresji?

Brytyjczycy wolą stracić pracę i żonę, niż… włosy – wynika z badań niedawno opublikowanych na łamach Daily Express. Strach przed utratą włosów dotyczy aż 17% Wyspiarzy. Co zaskakujące, widmo łysiny powoduje większy strach niż groźba utraty pracy (16%), spotkanie z pająkiem lub jadowitym wężem (13%) czy… zdrada (11%).

- W mediach widzimy tylko gęste i idealne fryzury typu „fade”. Jeśli masz sporo włosów - jesteś młody, sexy i modny. Taki jest komunikat. Presja jest więc ogromna i niezdrowa, porównywalna z tą, jaką kobiety odczuwają względem swojej wagi czy figury. Niestety wielu mężczyzn nie jest w stanie wpisać się w lansowany wzorzec. Przykrą konsekwencją tego są coraz częstsze zaburzenia o podłożu emocjonalnym, których źródłem jest utrata włosów  – mówi dr Grzegorz Turowski, chirurg plastyczny i ekspert w dziedzinie transplantacji włosów z Dr Turowski Hair Restoration Clinic w Katowicach.

I rzeczywiście, psychologowie doszukali się do tej pory aż 24 problemów natury psychologicznej, które mogą być spowodowane przez łysienie – podaje serwis ScienceDirect.com. Wśród nich są m.in. narastające poczucie wstydu, obniżenie własnej wartości, obrzydzenie do własnego, zmieniającego się ciała, poniżenie i… depresja. Ta ostatnia obserwowana jest coraz częściej.

- Nawet 70 proc. mężczyzn, którzy do mnie trafiają sygnalizuje depresję lub inne problemy emocjonalne spowodowane łysieniem. Wielu z nich uskarża się na chroniczny stres z powodu przerzedzających się włosów. Stres potęguje zwykłe czesanie się, mycie włosów, a nawet wybór fryzury u fryzjera. U wielu panów w miarę postępowania łysiny stres przeradza się we frustrację, wstyd, a nawet paraliżujący lęk przed spojrzeniami obcych. Kumulacją tego często bywa alienacja, a w skrajnych przypadkach depresja – zauważa dr Turowski.

- To wpływa na całe życie mężczyzn. Znane są mi przypadki, kiedy łysienie i związane z nim problemy psychologiczne wpłynęły na aktywność zawodową i karierę pacjenta, związek z żoną, a nawet na aktywności społeczne, jak np. uczestnictwo w spotkaniach towarzyskich  – dodaje.

Z depresją do psychologa, z łysiną do dermatologa

Powód rozwoju problemów psychologicznych u osób łysiejących może być jeszcze jeden – zwracają uwagę lekarze. Wielu mężczyzn tracąc włosy przekonanych jest o tym, że od tego nie ma odwrotu, a sama utrata włosów utożsamiana jest wciąż ze starzeniem się. I to nawet u 20-latków! W konsekwencji panowie odpuszczają leczenie i  zamiast do specjalisty, wolą wybrać się do drogerii po ziołowy szampon na odrost włosów.

- Szampony na odrost włosów nie istnieją – śmieje się dr Turowski. - Skończmy z tym mitem. Faktem jednak jest, że w wielu przypadkach wypadanie włosów można spowolnić lub nawet zatrzymać odpowiednio dobranym leczeniem. Wszystko zależy od zdiagnozowanej przyczyny. Co może zaskoczyć, nie zawsze jest nią budzące lęk u mężczyzn łysienie typu męskiego tzw. androgenowe – mówi.

- Czasami źródłem utraty włosów są np. schorzenia tarczycy, choroby autoimmunologiczne, choroby skóry, niedobory witamin i minerałów, przyjmowane leki, palenie papierosów, fatalna dieta. Paradoksalnie często nasza kondycja psychiczna, np. depresja i silny stres, mogą same w sobie być przyczyną utraty włosów. Tutaj można wymienić ponad 30 różnych przyczyn stojących za łysieniem - mówi dr Turowski.

Przeszczep jak terapia u… psychologa

Jest jednak światełko w tunelu. Paradoksalnie, to właśnie depresja, brak akceptacji samego siebie czy stres, jaki powoduje łysina sprawiają, że coraz więcej mężczyzn decyduje się na kuracje, a nawet przeszczepy włosów. Z badań, jakie na początku roku przeprowadziła klinika Dr Turowski Hair Restoration Clinic wynika, że już 17 proc. łysiejących mężczyzn decyduje się na wizytę u lekarza i konsultacje problemu. Z kolei aż 62 proc. deklaruje, że skorzystałaby z przeszczepu, gdyby pojawiła się taka okazja. Z łysieniem skłonne jest pogodzić się zaledwie 19 proc.

- Dla mężczyzny wizyta u lekarza i zabieg jest nie tylko sposobem na rozwiązanie problemu kosmetycznego. To forma terapii. Często chirurg lub dermatolog to jedyne osoby, którym pacjent się zwierza ze swoich problemów z łysiną.  To sprawia, że wszelkie zabiegi, którym się poddają mają także znaczenie psychologiczne, budują pewność siebie, często dając także nadzieję, przynajmniej na częściowe uratowanie owłosienia – mówi dr Turowski.

Jak poradzić sobie z łysieniem?

Tych ratujących rozwiązań w Polsce jest coraz więcej. Popularne stały się ostatnio zabiegi mezoterapii igłowej, w których wykorzystuje się odżywcze koktajle np. z finasterydem, dutasterydem i minoksidilem. Często, zwłaszcza we wczesnym stadium łysienia androgenowego, sięga się po farmakoterapię. W tej wykorzystuje się dziś najczęściej 2 leki – finasteryd i minoksidil. Działanie tego pierwszego blokuje produkcję dihydrotestosteronu (aktywnej formy testosteronu), którego nadmiar przyczynia się do wypadania włosów. Drugi z leków, podawany miejscowo w stężeniu 2% lub 5%, rozszerza naczynia krwionośne głowy i poprawia krążenie, powodując odrost włosów w nieznacznym stopniu.

- Widząc pierwsze oznaki łysienia trzeba reagować. I chociaż medycyna nie dysponuje dziś preparatami powodującymi pełen odrost włosów, to jesteśmy w stanie proces wypadania włosów opóźnić, a nawet zatrzymać. W ten sposób możemy oszczędzić mężczyznom zarówno stresów związanych z wypadaniem włosów , jak również konsekwencji życia w nieustannym napięciu i niepewności – mówi dr Turowski.

Podobną funkcję spełniają zyskujące na popularności zabiegi autotransplantacji włosów. Tym bardziej, że pojawia się coraz więcej nowych, mniej inwazyjnych metod trwałej rekonstrukcji owłosienia. Przykładem jest stosowana od kilku lat metoda transplantacji FUE. Polega ona na ręcznym pobraniu tzw. graftów, czyli pojedynczych zespołów mieszkowych i ich manualnym wszczepieniu w miejsce, gdzie jest łysina. Włosy do przeszczepu pobiera się najczęściej z miejsc, gdzie wciąż rosną np. na skroniach lub z tyłu głowy.

Nieco inaczej wygląda metoda FUE z użyciem robota. W tym przypadku to maszyna delikatnie pobiera najlepsze zespoły mieszkowe przeznaczone do przeszczepu. Robot może wykonać nacięcia, w które przeszkolony zespół wprowadza pobrane zespoły mieszkowe.  Pełen efekt takiego zabiegu widoczny jest po ok. 9-12 miesiącach.

- Przeszczep można wykonać u mężczyzn, którzy przynajmniej częściowo mają jeszcze włosy np. nad skroniami czy z tyłu głowy. Możemy wtedy z nich pobrać zdrowe zespoły mieszkowe i wszczepić w miejsca, w których już włosów nie ma lub jest ich niewiele. W ten sposób można zagęścić włosy, usunąć połacie łysiny, obniżyć linię włosów czy zlikwidować zakola – mówi dr Turowski.

Nie wszystko więc stracone? 

Centrum Medyczne

Zbadaj swój zgryz podczas konsultacji ortodontycznych

Robert Bialach

Już w najbliższą środę 20 września w klinice Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu odbędą się bezpłatne konsultacje ortodontyczne dla pacjentów. Jeśli borykasz się z wadą zgryzu i zastanawiasz się nad aparatem, zapytaj lekarza o dostępne rozwiązania.

Masz nierówne zęby? Specjaliści podpowiedzą, co możesz z tym zrobić

Przodozgryz, tyłozgryz, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy – dla większości z nas terminy te brzmią obco. I choć wielu pacjentów nie potrafi medycznie nazwać swojej wady zgryzu, to z takimi nieprawidłowościami zmaga się wielu Polaków. Niektóre wady są dziedziczne, inne mogą być skutkiem naszych złych nawyków. Jak ważny jest prawidłowy zgryz?  Jakie opcje leczenia zapewnia nowoczesna ortodoncja? O te oraz inne kwestie będzie można zapytać na zbliżających się konsultacjach dla pacjentów, które przeprowadzą stomatolodzy w jednej z poznańskich klinik stomatologicznych.

Więcej…

Badania rentgenowskie w stomatologii – co warto wiedzieć?

Monika Stachowicz

Badania RTG to podstawa diagnostyki w stomatologii. Pozwalają zajrzeć tam, gdzie ludzkie oko nie sięga, a co za tym idzie dobrać najskuteczniejszą terapię dla pacjenta. Jednak wciąż wielu z nas się ich obawia – czy są bezpieczne i czy zawsze są niezbędne?

Co badanie umożliwia?

Badanie rentgenowskie, inaczej rentgen czy prześwietlenie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych technik diagnostycznych w medycynie. Dzięki niej stomatolodzy mogą bezboleśnie oraz stosunkowo nieinwazyjnie uzyskać szczegółowe obrazy m. in. naszych zębów oraz tkanek kostnych szczęki i żuchwy. To umożliwia precyzyjne określenie źródła problemu, zaplanowanie oraz przeprowadzenie leczenia. Podstawą działania RTG jest promieniowanie, co nie jest zupełnie neutralne dla naszego zdrowia, stąd obawa niektórych pacjentów. Czy jego dawka rzeczywiście stanowi realne zagrożenie dla zdrowia?

Więcej…

Dlaczego zęby się łamią?

Marcin KopecZłamałeś ząb? Są na to sposoby

Złamany lub pęknięty ząb to nie rzadkość, szczególnie podczas wakacji. Większa dawka sportu, z pozoru niewinny upadek, gryzienie kostek lodu czy zbyt twarde landrynki mogą skutkować wybrakowanym uśmiechem. Co możemy z tym zrobić?

Dlaczego zęby się łamią?

Złamanie lub pęknięcie zęba to częsta przypadłość, z którą pacjenci trafiają po powrocie z urlopu do gabinetów stomatologicznych. Do urazu może dojść szczególnie podczas sezonu letniego, kiedy do głowy przychodzą nam czasem ekstremalne pomysły. W celu odbudowy uzębienia  z powodzeniem stosuje się procedury protetyczne i estetyczne, zaś leczenie zależne jest od skali problemu.

Szkliwo, które pokrywa ząb jest najsilniejszą tkanką w ludzkim ciele, ale w dalszym ciągu może ono ulec uszkodzeniom. Zęby mogą być uszkodzone na wiele sposobów np. po upadku, podczas sportów kontaktowych, gry w piłkę, w poważnym wypadku samochodowym czy po uderzeniu.

Więcej…

Suchy zębodół. Co to takiego?

Waldemar StachowiczCzeka Cię usunięcie zęba? Czasem to jedyne rozwiązanie. Jednak pamiętaj, by po takim zabiegu  stosować się do zaleceń stomatologa, inaczej rośnie ryzyko powikłań. Jednym z najczęstszych i wyjątkowo bolesnych jest tzw. suchy zębodół. Co to takiego?

Rzadki, ale bolesny

Jednym z największych koszmarów u pacjenta po usunięciu zęba nie zawsze jest jego brak, ale również tzw. suchy zębodół.

- Suchy zębodół, inaczej poekstrakcyjne zapalenie kości zębodołu, to bolesne powikłanie gojenia się rany, które może wystąpić po ekstrakcji zęba. Po zabiegu tworzy się skrzep krwi, który stanowi naturalny opatrunek dla kości, tkanek i nerwów w okolicy poekstrakcyjnej. Do powstania suchego zębodołu może dojść, gdy po usunięciu zęba nie utworzy się skrzep lub nastąpi jego rozpad - mówi dr Waldemar Stachowicz, stomatolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Więcej…

Próchnica coraz większym problemem zdrowotnym w Polsce

Roman BorczykStan zębów ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Jak pokazują badania, najbardziej powszechną bakteryjną chorobą infekcyjną jest próchnica, która nieleczona może spowodować zapalenie mięśnia sercowego, uszkodzenie nerek, trzustki czy również rozwój alergii i miażdżycy. Jak skutecznie i nowocześnie leczyć próchnicę - podpowiada lek. med. chir. stom. Roman Borczyk, ekspert z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

Próchnica to choroba zakaźna, którą nęka ludzkość od początku dziejów. Jej gwałtowany, współczesny rozwój spowodowany jest najczęściej nieodpowiednią higieną jamy ustnej, spożywaniem dużej ilości cukrów i brakiem systematycznych kontroli u stomatologa. Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są pałeczki kwasu mlekowego oraz paciorkowce. Bakterie bytujące w płytce nazębnej atakują tkanki tworzące zęby, co prowadzi do ubytków i postępującej szybko procesu chorobowego.

Więcej…

Centrum Medialne

Kiedy Twój kręgosłup woła o pomoc

Długie godziny patrzenia w ekran laptopa, tablet lub smartfon w jednej pozycji. Praca przy biurku, brak ruchu i niewłaściwe dbanie o odpoczynek. Jeśli dodamy do tego życie w stresie i nadprogramowe kilogramy to twój kręgosłup prędzej czy później zawoła o pomoc. Skutkiem tego może być dyskopatia, choroba cywilizacyjna XXI wieku. O tym, jak sobie z nią radzić i leczyć opowiada dr n. med. Tomasz Konaszczuk, specjalista ortopedii i traumatologii ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Skąd się bierze ta dokuczliwa choroba?

Dyskopatia jest jednym z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa i pierwszym z etapów choroby zwyrodnieniowej.  Wyróżnia się dyskopatię lędźwiową, szyjną i piersiową. Zazwyczaj dotyka ludzi w wieku od 30 do 50 lat. Jaka jest tego przyczyna? Przede wszystkim współczesny tryb życia i pracy.

Przestaliśmy dbać o aktywność fizyczną, a co za tym idzie utrzymanie naszego kręgosłupa we właściwej kondycji. Aby pozostał sprężysty i elastyczny, powinniśmy dostarczać mu zdrowego wysiłku. Jeśli tak się nie dzieje, prowadzi to do patologii jaką jest dyskopatia. Kiedy przez dłuższy czas utrzymujemy kręgosłup w jednej pozycji, mięśnie, które przy nim pracują, zaczynają nas boleć. Wówczas zaczynają się dolegliwości.

Więcej…

Zespół bolesnego barku

Staw barkowy – najbardziej mobilny, ale też najbardziej narażony na kontuzje staw naszego ciała. Do urazów często dochodzi w wyniku przeciążeń, wad wrodzonych lub nabytych oraz innych zaburzeń (takich jak zwyrodnienia czy reumatoidalne zapalenie stawów). Schorzenia te mogą powodować bóle o różnym nasileniu, dyskomfort czy ograniczenia w wykonywaniu ruchów. Na czym polega to schorzenie oraz co zrobić, aby pomóc pacjentowi dojść do zadowalającej sprawności – tłumaczy lekarz Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej.

Mięśnie sterujące stawem barkowym                       

Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia stawu barkowego jest uraz w obrębie stożka rotatorów. Jest to grupa ścięgien i mięśni, które okalają staw ramienno-łopatkowy.

Więcej…

Reumatoidalne zapalenie stawów

Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych jest problemem, który dotyczy wszystkich chorób przewlekłych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). 67% pacjentów cierpiących na RZS przyjmuje leki w sposób nieodpowiedni lub wcale ich nie stosuje. Aż 23% pacjentów przyznaje się do zmniejszenia dawek leków bez konsultacji z reumatologiem nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych *1. Według ekspertów przyczyny takiego postępowania związane są z brakiem zaufania do lekarza oraz brakiem zrozumienia na linii lekarz-pacjent.

- Nieleczone lub leczone nieprawidłowo RZS prowadzi do niepełnosprawności ruchowej a nawet przedwczesnej śmierci. Rozmawiajmy ze sobą. Szczera rozmowa na temat waszych obaw i oczekiwań wobec terapii, wreszcie współpraca, to klucz do sukcesu terapeutycznego – apelują eksperci kampanii edukacyjnej „RZS Porozmawiajmy”.

RZS to najczęściej występująca przewlekła i nieuleczalna choroba zapalna stawów o podłożu autoimmunologicznym *2, w której system odpornościowy atakuje własne tkanki. W początkowym stadium procesem chorobowym objęte są najczęściej mniejsze stawy dłoni, palców, nadgarstków oraz stóp.

Więcej…

Komfort ciszy

Poziom hałasu w szkołach może być większy niż na trzypasmowej miejskiej arterii.  W biurach typu open space 50% pracowników narzeka na hałas. Nawet w domach nie zawsze możemy liczyć na komfort ciszy. Jaki ma to na nas wpływ? Ogromny!

W szkole głośniej niż w centrum miasta

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2012 roku przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach, poziom hałasu w szkołach podstawowych może sięgać nawet 89 dBA (zagrożeniem dla słuchu jest hałas przekraczający 75 dBA). Pomiary, realizowane w ramach akcji „Zdrowe dziecko – zdrowy dorosły – zdrowa rodzina”, przeprowadzono w salach lekcyjnych, gimnastycznych i na korytarzach. Oznacza to, że uczniowie przebywają w hałasie porównywalnym do bardzo ruchliwej ulicy. Konsekwencjami mogą być nie tylko uszkodzenia słuchu, ale także trudności z koncentracją, nauką, rozdrażnienie i przemęczenie.

Co słychać w pracy?

Podobna sytuacja ma miejsce w biurach, zwłaszcza w popularnych open space’ach, gdzie na wspólnej przestrzeni pracuje kilkadziesiąt osób.

Więcej…

Terapia rezonansem magnetycznym

Mało sportu, wielogodzinne siedzenie w nieodpowiedniej pozycji, nadwaga? Trzeba przyznać, że nasz kręgosłup nie ma z nami lekko. Według badań TNS *1 nieco ponad 50 procent Polaków (po 55 r.ż.) narzeka na bóle pleców i inne dolegliwości związane z układem ruchu. Dyskopatia – bo o niej mowa, to rodzaj popularnego schorzenia spowodowanego zwyrodnieniami dysków międzykręgowych, które znacząco utrudnia funkcjonowanie i obniża komfort życia. Lek. Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej oraz fizjoterapeutka Karolina Hertman udzielają wskazówek, jak radzić sobie z tą przypadłością, która współcześnie urasta do rangi choroby cywilizacyjnej.

Dyskopatia z medycznego punktu widzenia

Pierwszy etap choroby zaczyna się od nadmiernego ucisku dysków. Powoduje to drażnienie nerwów rdzeniowych popularnie zwanych „korzonkami” od anatomicznej nazwy – korzenie rdzeniowe rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego.

Więcej…

Centrum Mobilne

Z implantem słuchowym do szkoły

implant słuchowy

Pierwsze implanty słuchowe pojawiły się w Polsce 25 lat temu. 10 lat później rozpoczął się unikalny na skalę światową program powszechnych badań przesiewowych słuchu. Od tego czasu każde dziecko rodzące się w Polsce jest badane, a w razie wykrycia nieprawidłowości – kierowane do specjalisty.

Wczesne wykrycie poważnej wady słuchu pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia: wszczepienie implantu i ćwiczenia rehabilitacyjne. Wczesna reakcja jest kluczowa dla rozwoju dziecka.

Więcej…

Wyjazd na urlop – 7 porad

wakacje 2017 1Ogarnięci urlopową gorączką często zapominamy o istotnych sprawach, których niedopilnowanie przed wyjazdem, może popsuć nam odpoczynek i przyprawić o stres. O czym warto pamiętać i co zrobić jeszcze przed podróżą?

Kilka dni przed wyjazdem na urlop zaczynamy odczuwać ekscytację, ale i nerwowość. Skupiamy się na spakowaniu niezbędnych rzeczy, ostatnich zakupach, planowaniu trasy dojazdu czy wycieczek.

Więcej…

Wspinaczka dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym

warsztaty dla chorych SMW kwietniu 2017 ruszył projekt zainicjowany z myślą o chorych na stwardnienie rozsiane (SM) – „SAMODZIELNI. Aktywnie”. Program, podczas którego pacjenci i ich bliscy wezmą udział w warsztatach wspinaczki terapeutycznej ma na celu pokazanie zupełnie innego oblicza rehabilitacji oraz uświadomienie, jak ważna jest ta forma terapii w przypadku osób z SM.

Stwardnienie rozsiane to nieuleczalna, przewlekła i nieprzewidywalna choroba ośrodkowego układu nerwowego o podłożu autoimmunologicznym, dotykająca głownie ludzi młodych.

Więcej…

Łokieć tenisisty - problem niekoniecznie sportowy

Lokiec tenisisty

„Łokieć tenisisty” wydaje się być typową dolegliwością sportowców. Jak wskazuje sama nazwa – w szczególności tenisistów. Po części oczywiście nią jest, bowiem uraz ten mocno daje się we znaki czołowym „rakietom” świata, jak i amatorom tej dyscypliny. Nazwy bywają jednak mylące i zaskoczeniem może być fakt, że „łokieć tenisisty” to problem, który może dotknąć każdego z nas (nie tylko osoby aktywne fizycznie).

Więcej…

Nowości

Popularne