CMB.PL

Laser w medycynie

Anna DedaCzęsto drobne przypadłości spędzają nam sen z powiek, urastają do rangi życiowych problemów i przysłaniają radość życia. A pozbycie się ich może być prostsze, niż nam się wydaje.

Laserem w cerę – 5 problemów, które zwalczysz laserem

Nie wyobrażamy sobie współczesnej medycyny bez laserów. Znalazły zastosowanie w laryngologii, gastrologii, okulistyce i dermatologii, wielu innych dziedzinach medycyny, także w medycynie estetycznej, a naukowcy opracowują ciągle nowe metody ich wykorzystania.

Tymczasem wiele problemów skórnych, które odnoszą się do szeroko pojętej urody, można dzisiaj wyleczyć laserem. Zmarszczki, przebarwienia, zmiany skórne, blizny, a nawet grzybicę paznokci.

Zmarszczki

Zmarszczki sieją trwogę wśród gładkolicych kobiet, które mimo że jeszcze nie weszły w wiek dojrzały, już obawiają się by ich twarzy nie skalały szpecące bruzdy. Skóra jest skomplikowaną strukturą, w której za jędrność odpowiadają elastyna, kolagen, kwas hialuronowy i, okryta złą sławą, tkanka tłuszczowa. Z wiekiem tych składników ubywa lub tracą swoje pierwotne właściwości. Na twarzy pojawiają się zmarszczki, początkowo nieznaczne, może nawet dodające uroku i charakteru, ale później „kurze łapki” nie wyglądają tak atrakcyjnie. Jak zatem ujędrnić skórę i spłycić zmarszczki?

– W gabinecie medycyny estetycznej przeciwwagą dla fotostarzenia, które jest jedną z przyczyn powstawania zmarszczek, może być fotoodmładzanie. To zabieg, który wykonujemy zarówno laserem jak i światłem wielobarwnym (CLP) o nieco słabszych impulsach od światła laserowego. Promieniowanie świetlne przenika w głąb skóry nie uszkadzając naskórka. Dochodzi do rozgrzania tkanek, stymulacji syntezy i przebudowy kolagenu,  co ostatecznie daje efekt ujędrnienia i spłycenia zmarszczek – wyjaśnia dr n. med. Anna Deda, kosmetolog z Body Care Clinic w Katowicach.

Zabiegi wykonuje się w seriach, pierwsze rezultaty są widoczne po 2-3 naświetlaniach, ale efekt utrzymuje się na długo. Fotoodmładzanie CPL to metoda dość delikatna, jeżeli jednak chcemy mieć skórę idealnie gładką, warto zainteresować się metodą stricte laserową.

Działanie różnych laserów frakcyjnych przeznaczonych do odmładzania wygląda podobnie, tworzą one w skórze sieć podłużnych dziurek, tzw. mikrokolumn na pożądanym obszarze i głębokości. Są to niewielkie uszkodzenia skóry, które prowokują ją do odbudowy i regeneracji. Skóra, wracając do zdrowia, napina się i restrukturyzuje, po zabiegu jest wyraźnie ujędrniona, a zmarszczki nie są tak widoczne.

– Zabiegi te są intensywne, ale też niezwykle skuteczne. Wiązka lasera CO2RE działa jednocześnie na powierzchni skóry, odparowując naskórek, a także dociera do głębszych warstw. Efekty zabiegów są widoczne już po pierwszym zabiegu, początkowo skóra może być zaczerwieniona i tkliwa przez kilka dni, dlatego zalecane jest stosowanie kremów łagodzących, a na odkryte partie ciała kremów z filtrami UV – mówi kosmetolog.

Są jednak problemy, które dotykają ludzi niezależnie od płci i wieku, chociaż następny problem częściej jest spotykany u mężczyzn, którym mylnie przypisuje się zamiłowanie do napojów wyskokowych.

Guzowatość nosa

Nie oszczędza śmiertelników ani celebrytów, którzy nie mogą sobie latami poradzić z tą przypadłością. Najczęściej spotykana jest u dojrzałych mężczyzn między 50. a 90. rokiem życia. Objawia się dość dużym, czerwonym nosem, który wielu kojarzy się jednoznacznie – z nadużywaniem procentów. Jednak źródło problemu leży zupełnie gdzie indziej.

– Bezpośrednią przyczyną guzowatości jest przerost tkanek miękkich nosa wskutek trądziku różowatego. Powiększają się gruczoły łojowe, w których dochodzi do powstawania stanów zapalnych. Nos jest zdecydowanie powiększony, zaczerwieniony, często z widocznymi naczynkami, rozszerzonymi porami, a nawet o nieregularnym kształcie – wyjaśnia Anna Deda.

Przyczyny takiego rozwoju trądziku różowatego nie są do końca poznane, ale wyklucza się przyczyny genetyczne. Jest to niewątpliwie przypadłość, która może obniżyć pewność siebie i skłonić do unikania kontaktów towarzyskich. W zaawansowanej postaci może nawet utrudnić oddychanie, więc warto podjąć walkę z tym problemem jak najwcześniej. Leczenie tego schorzenia jest złożone, najczęściej łączy się terapię dermatologiczną z zabiegami laserowymi. Istnieje kilka możliwości leczenia, jedną z najskuteczniejszych metod jest terapia laserem frakcyjnym CO2.

– Przy walce z guzowatością nosa naszym celem jest zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych, a także usunięcie nadmiaru tkanki. Do tego wykorzystujemy laser CO2, który działa na niewielkiej głębokości i możemy stopniowo, niemal warstwami usuwać przerośnięte tkanki. Żeby odzyskać naturalny wygląd nosa, należy wykonać kilka zabiegów, zależnie od stopnia zaawansowania choroby, w odstępach kilkutygodniowych, kiedy skóra się goi i regeneruje – mówi ekspert.

Przez kilka dni po zabiegu trzeba zmieniać opatrunki na nosie, a także stosować profilaktycznie antybiotykoterapię, aby uniknąć infekcji.

Grzybica paznokci

O tym problemie przypominamy sobie, kiedy robi się cieplej i zaczynamy odsłaniać stopy, ubierając przewiewne sandałki. Według statystyk dotyka niemal 1/4 społeczeństwa. Żółta, rozwarstwiona płytka paznokcia nie należy do najpiękniejszych widoków na świecie, a wszystkiemu winne są grzyby.

Do tej pory leczenie wyglądało podobnie – maści i lakiery do stosowania miejscowego, a w bardziej opornych przypadkach doustne leki na receptę, jednak nie zawsze było to wystarczająco skuteczne. Grzybica paznokci jest defektem, w dużej mierze, estetycznym i na leki obciążające organizm (uwaga na wątrobę!) nie każdy może sobie pozwolić. Pozostaje trzecia opcja, czyli laserowa walka z grzybicą.

– Przed przystąpieniem do terapii laserowej wykonujemy badanie mikologiczne, czyli pobieramy próbkę paznokcia i badamy, czy faktycznie przyczyną problemu są grzyby chorobotwórcze. Przebarwienie paznokcia może być również spowodowane przez chociażby lakier do paznokci lub urazy – mówi kosmetolog.

Zabieg polega na naświetlaniu płytki paznokcia promieniami lasera o odpowiedniej długości fali, powoduje to przegrzanie płytki oraz łożyska paznokcia a w efekcie uszkodzenie komórek grzybicznych. Zabieg przeprowadza się w seriach, a na koniec wykonuje się ponownie badanie mikologiczne, by sprawdzić, czy leczenie było skuteczne. Paznokcie u stóp rosną wolniej, więc nowa płytka powinna zastąpić zniszczoną po ok. 12-18 miesiącach. Całkowity odrost paznokci dłoni zajmuje 6-12 miesięcy. Zabieg wykonuje się zarówno na paznokciach u rąk, jak i stóp.

Blizny

Nie trzeba być miłośnikiem sportów ekstremalnych albo raperem, żeby nabawić się nieestetycznych blizn. Czasami wystarczy zadraśnięcie lub intensywny trądzik w młodości, a na skórze pozostaną nieestetyczne ślady.

Walkę z bliznami rozpoczynamy już w trakcie gojenia rany, kiedy trzeba zapobiec zakażeniu i zadbać o odpowiednie środowisko do wzrostu nowej tkanki, poprzez np. opatrunki hydrożelowe. Zaraz po wygojeniu rany również trzeba zadbać o odpowiednie nawilżenie. Zalecane są preparaty i plastry z silikonem, który blokuje odparowywanie wody ze skóry. Do tego cały zestaw substancji naturalnych wspomagających gojenie, jak wyciągi roślinne, np. z cebuli i olejki naturalne. Prawidłowe gojenie rany jest ważne, żeby zapobiec powstaniu tzw. bliznowca, czyli przerośniętej tkanki bliznowatej w miejscu zranienia. Blizna wystaje wtedy ponad poziom skóry, jest niejednokrotnie zaczerwieniona lub nawet sina. Domowe metody nie zawsze są wystarczające, gdy rana lub uszkodzenie skóry powstało na twarzy, albo proces gojenia nie przebiegł właściwie, mogą powstawać blizny. Rany na klatce piersiowej, plecach, podudziach i ramionach mają tendencję do pozostawiania szczególnie nieestetycznych blizn, bo skóra tam jest stosunkowo twarda i napięta.

– W przypadku blizn, jak i innych problemów skórnych zadaniem lasera jest usunięcie uszkodzonej lub niepożądanej tkanki i zastąpienie jej nową – zdrową. Jednak proces leczenia nie ogranicza się tylko do usuwania tkanek, ale promienie lasera o odpowiedniej długości fali stymulują skórę do regeneracji i stworzenia na nowo stabilnej podpory kolagenowo-elastynowej, co skutkuje spłyceniem blizn i ujednoliceniem kolorytu. Dotyczy to zarówno blizn zagłębionych, jak i wypukłych – tłumaczy kosmetolog.

Terapia jest dopasowywana indywidualnie do potrzeb pacjenta, czasami wystarczy jeden zabieg, by wyraźnie poprawić wygląd blizny, a czasami konieczna jest seria kilku zabiegów, zwykle 3-5.

Kłykciny kończyste

Według różnych statystyk zakażonych którymś typem wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) jest 70-80% dorosłych osób, jednak tylko u 2% tych osób powstają nieestetyczne zmiany skórne w postaci brodawek, niekiedy nawet o charakterystycznym kalafiorowatym kształcie. Nazwa jest równie atrakcyjna jak opis tej przypadłości – kłykciny kończyste. Mogą się pojawić we wszystkich miejscach, z których korzystamy podczas współżycia, nawet w ustach. U mężczyzn występują na żołędzi i prąciu, a u kobiet na sromie i ścianie pochwy. Jeżeli miałeś pecha i znalazłeś się w niewielkim procencie osób, u których zakażenie wirusem HPV objawiło się kłykcinami kończystymi – głowa do góry – nie musisz być na straconej pozycji.

– W przypadku zmian skórnych spowodowanych wirusem HPV dobrze sprawdza się laser frakcyjny CO2, którego duża moc i głębokość działania pozwala na odparowanie chorobowo zmienionych tkanek, nie pozostawiając blizn. Promień jest precyzyjnie kontrolowany, a naczynia krwionośne w tych delikatnych miejscach automatycznie ulegają zamknięciu. Gojenie ranek trwa do ok. 14 dni i na ten zalecana jest wstrzemięźliwość – wyjaśnia Anna Deda.

Zabieg trwa kilkanaście minut, a pozwala na definitywne pozbycie się szpecących narośli. Wirus HPV jest potencjalnie kancerogenny, dlatego jeśli widzisz u siebie nieestetyczne zmiany koniecznie zgłoś się do lekarza.  

Centrum Medyczne

Zbadaj swój zgryz podczas konsultacji ortodontycznych

Robert Bialach

Już w najbliższą środę 20 września w klinice Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu odbędą się bezpłatne konsultacje ortodontyczne dla pacjentów. Jeśli borykasz się z wadą zgryzu i zastanawiasz się nad aparatem, zapytaj lekarza o dostępne rozwiązania.

Masz nierówne zęby? Specjaliści podpowiedzą, co możesz z tym zrobić

Przodozgryz, tyłozgryz, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy – dla większości z nas terminy te brzmią obco. I choć wielu pacjentów nie potrafi medycznie nazwać swojej wady zgryzu, to z takimi nieprawidłowościami zmaga się wielu Polaków. Niektóre wady są dziedziczne, inne mogą być skutkiem naszych złych nawyków. Jak ważny jest prawidłowy zgryz?  Jakie opcje leczenia zapewnia nowoczesna ortodoncja? O te oraz inne kwestie będzie można zapytać na zbliżających się konsultacjach dla pacjentów, które przeprowadzą stomatolodzy w jednej z poznańskich klinik stomatologicznych.

Więcej…

Badania rentgenowskie w stomatologii – co warto wiedzieć?

Monika Stachowicz

Badania RTG to podstawa diagnostyki w stomatologii. Pozwalają zajrzeć tam, gdzie ludzkie oko nie sięga, a co za tym idzie dobrać najskuteczniejszą terapię dla pacjenta. Jednak wciąż wielu z nas się ich obawia – czy są bezpieczne i czy zawsze są niezbędne?

Co badanie umożliwia?

Badanie rentgenowskie, inaczej rentgen czy prześwietlenie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych technik diagnostycznych w medycynie. Dzięki niej stomatolodzy mogą bezboleśnie oraz stosunkowo nieinwazyjnie uzyskać szczegółowe obrazy m. in. naszych zębów oraz tkanek kostnych szczęki i żuchwy. To umożliwia precyzyjne określenie źródła problemu, zaplanowanie oraz przeprowadzenie leczenia. Podstawą działania RTG jest promieniowanie, co nie jest zupełnie neutralne dla naszego zdrowia, stąd obawa niektórych pacjentów. Czy jego dawka rzeczywiście stanowi realne zagrożenie dla zdrowia?

Więcej…

Dlaczego zęby się łamią?

Marcin KopecZłamałeś ząb? Są na to sposoby

Złamany lub pęknięty ząb to nie rzadkość, szczególnie podczas wakacji. Większa dawka sportu, z pozoru niewinny upadek, gryzienie kostek lodu czy zbyt twarde landrynki mogą skutkować wybrakowanym uśmiechem. Co możemy z tym zrobić?

Dlaczego zęby się łamią?

Złamanie lub pęknięcie zęba to częsta przypadłość, z którą pacjenci trafiają po powrocie z urlopu do gabinetów stomatologicznych. Do urazu może dojść szczególnie podczas sezonu letniego, kiedy do głowy przychodzą nam czasem ekstremalne pomysły. W celu odbudowy uzębienia  z powodzeniem stosuje się procedury protetyczne i estetyczne, zaś leczenie zależne jest od skali problemu.

Szkliwo, które pokrywa ząb jest najsilniejszą tkanką w ludzkim ciele, ale w dalszym ciągu może ono ulec uszkodzeniom. Zęby mogą być uszkodzone na wiele sposobów np. po upadku, podczas sportów kontaktowych, gry w piłkę, w poważnym wypadku samochodowym czy po uderzeniu.

Więcej…

Suchy zębodół. Co to takiego?

Waldemar StachowiczCzeka Cię usunięcie zęba? Czasem to jedyne rozwiązanie. Jednak pamiętaj, by po takim zabiegu  stosować się do zaleceń stomatologa, inaczej rośnie ryzyko powikłań. Jednym z najczęstszych i wyjątkowo bolesnych jest tzw. suchy zębodół. Co to takiego?

Rzadki, ale bolesny

Jednym z największych koszmarów u pacjenta po usunięciu zęba nie zawsze jest jego brak, ale również tzw. suchy zębodół.

- Suchy zębodół, inaczej poekstrakcyjne zapalenie kości zębodołu, to bolesne powikłanie gojenia się rany, które może wystąpić po ekstrakcji zęba. Po zabiegu tworzy się skrzep krwi, który stanowi naturalny opatrunek dla kości, tkanek i nerwów w okolicy poekstrakcyjnej. Do powstania suchego zębodołu może dojść, gdy po usunięciu zęba nie utworzy się skrzep lub nastąpi jego rozpad - mówi dr Waldemar Stachowicz, stomatolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Więcej…

Próchnica coraz większym problemem zdrowotnym w Polsce

Roman BorczykStan zębów ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Jak pokazują badania, najbardziej powszechną bakteryjną chorobą infekcyjną jest próchnica, która nieleczona może spowodować zapalenie mięśnia sercowego, uszkodzenie nerek, trzustki czy również rozwój alergii i miażdżycy. Jak skutecznie i nowocześnie leczyć próchnicę - podpowiada lek. med. chir. stom. Roman Borczyk, ekspert z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

Próchnica to choroba zakaźna, którą nęka ludzkość od początku dziejów. Jej gwałtowany, współczesny rozwój spowodowany jest najczęściej nieodpowiednią higieną jamy ustnej, spożywaniem dużej ilości cukrów i brakiem systematycznych kontroli u stomatologa. Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są pałeczki kwasu mlekowego oraz paciorkowce. Bakterie bytujące w płytce nazębnej atakują tkanki tworzące zęby, co prowadzi do ubytków i postępującej szybko procesu chorobowego.

Więcej…

Centrum Medialne

Kiedy Twój kręgosłup woła o pomoc

Długie godziny patrzenia w ekran laptopa, tablet lub smartfon w jednej pozycji. Praca przy biurku, brak ruchu i niewłaściwe dbanie o odpoczynek. Jeśli dodamy do tego życie w stresie i nadprogramowe kilogramy to twój kręgosłup prędzej czy później zawoła o pomoc. Skutkiem tego może być dyskopatia, choroba cywilizacyjna XXI wieku. O tym, jak sobie z nią radzić i leczyć opowiada dr n. med. Tomasz Konaszczuk, specjalista ortopedii i traumatologii ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Skąd się bierze ta dokuczliwa choroba?

Dyskopatia jest jednym z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa i pierwszym z etapów choroby zwyrodnieniowej.  Wyróżnia się dyskopatię lędźwiową, szyjną i piersiową. Zazwyczaj dotyka ludzi w wieku od 30 do 50 lat. Jaka jest tego przyczyna? Przede wszystkim współczesny tryb życia i pracy.

Przestaliśmy dbać o aktywność fizyczną, a co za tym idzie utrzymanie naszego kręgosłupa we właściwej kondycji. Aby pozostał sprężysty i elastyczny, powinniśmy dostarczać mu zdrowego wysiłku. Jeśli tak się nie dzieje, prowadzi to do patologii jaką jest dyskopatia. Kiedy przez dłuższy czas utrzymujemy kręgosłup w jednej pozycji, mięśnie, które przy nim pracują, zaczynają nas boleć. Wówczas zaczynają się dolegliwości.

Więcej…

Zespół bolesnego barku

Staw barkowy – najbardziej mobilny, ale też najbardziej narażony na kontuzje staw naszego ciała. Do urazów często dochodzi w wyniku przeciążeń, wad wrodzonych lub nabytych oraz innych zaburzeń (takich jak zwyrodnienia czy reumatoidalne zapalenie stawów). Schorzenia te mogą powodować bóle o różnym nasileniu, dyskomfort czy ograniczenia w wykonywaniu ruchów. Na czym polega to schorzenie oraz co zrobić, aby pomóc pacjentowi dojść do zadowalającej sprawności – tłumaczy lekarz Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej.

Mięśnie sterujące stawem barkowym                       

Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia stawu barkowego jest uraz w obrębie stożka rotatorów. Jest to grupa ścięgien i mięśni, które okalają staw ramienno-łopatkowy.

Więcej…

Reumatoidalne zapalenie stawów

Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych jest problemem, który dotyczy wszystkich chorób przewlekłych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). 67% pacjentów cierpiących na RZS przyjmuje leki w sposób nieodpowiedni lub wcale ich nie stosuje. Aż 23% pacjentów przyznaje się do zmniejszenia dawek leków bez konsultacji z reumatologiem nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych *1. Według ekspertów przyczyny takiego postępowania związane są z brakiem zaufania do lekarza oraz brakiem zrozumienia na linii lekarz-pacjent.

- Nieleczone lub leczone nieprawidłowo RZS prowadzi do niepełnosprawności ruchowej a nawet przedwczesnej śmierci. Rozmawiajmy ze sobą. Szczera rozmowa na temat waszych obaw i oczekiwań wobec terapii, wreszcie współpraca, to klucz do sukcesu terapeutycznego – apelują eksperci kampanii edukacyjnej „RZS Porozmawiajmy”.

RZS to najczęściej występująca przewlekła i nieuleczalna choroba zapalna stawów o podłożu autoimmunologicznym *2, w której system odpornościowy atakuje własne tkanki. W początkowym stadium procesem chorobowym objęte są najczęściej mniejsze stawy dłoni, palców, nadgarstków oraz stóp.

Więcej…

Komfort ciszy

Poziom hałasu w szkołach może być większy niż na trzypasmowej miejskiej arterii.  W biurach typu open space 50% pracowników narzeka na hałas. Nawet w domach nie zawsze możemy liczyć na komfort ciszy. Jaki ma to na nas wpływ? Ogromny!

W szkole głośniej niż w centrum miasta

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2012 roku przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach, poziom hałasu w szkołach podstawowych może sięgać nawet 89 dBA (zagrożeniem dla słuchu jest hałas przekraczający 75 dBA). Pomiary, realizowane w ramach akcji „Zdrowe dziecko – zdrowy dorosły – zdrowa rodzina”, przeprowadzono w salach lekcyjnych, gimnastycznych i na korytarzach. Oznacza to, że uczniowie przebywają w hałasie porównywalnym do bardzo ruchliwej ulicy. Konsekwencjami mogą być nie tylko uszkodzenia słuchu, ale także trudności z koncentracją, nauką, rozdrażnienie i przemęczenie.

Co słychać w pracy?

Podobna sytuacja ma miejsce w biurach, zwłaszcza w popularnych open space’ach, gdzie na wspólnej przestrzeni pracuje kilkadziesiąt osób.

Więcej…

Terapia rezonansem magnetycznym

Mało sportu, wielogodzinne siedzenie w nieodpowiedniej pozycji, nadwaga? Trzeba przyznać, że nasz kręgosłup nie ma z nami lekko. Według badań TNS *1 nieco ponad 50 procent Polaków (po 55 r.ż.) narzeka na bóle pleców i inne dolegliwości związane z układem ruchu. Dyskopatia – bo o niej mowa, to rodzaj popularnego schorzenia spowodowanego zwyrodnieniami dysków międzykręgowych, które znacząco utrudnia funkcjonowanie i obniża komfort życia. Lek. Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej oraz fizjoterapeutka Karolina Hertman udzielają wskazówek, jak radzić sobie z tą przypadłością, która współcześnie urasta do rangi choroby cywilizacyjnej.

Dyskopatia z medycznego punktu widzenia

Pierwszy etap choroby zaczyna się od nadmiernego ucisku dysków. Powoduje to drażnienie nerwów rdzeniowych popularnie zwanych „korzonkami” od anatomicznej nazwy – korzenie rdzeniowe rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego.

Więcej…

Centrum Mobilne

Z implantem słuchowym do szkoły

implant słuchowy

Pierwsze implanty słuchowe pojawiły się w Polsce 25 lat temu. 10 lat później rozpoczął się unikalny na skalę światową program powszechnych badań przesiewowych słuchu. Od tego czasu każde dziecko rodzące się w Polsce jest badane, a w razie wykrycia nieprawidłowości – kierowane do specjalisty.

Wczesne wykrycie poważnej wady słuchu pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia: wszczepienie implantu i ćwiczenia rehabilitacyjne. Wczesna reakcja jest kluczowa dla rozwoju dziecka.

Więcej…

Wyjazd na urlop – 7 porad

wakacje 2017 1Ogarnięci urlopową gorączką często zapominamy o istotnych sprawach, których niedopilnowanie przed wyjazdem, może popsuć nam odpoczynek i przyprawić o stres. O czym warto pamiętać i co zrobić jeszcze przed podróżą?

Kilka dni przed wyjazdem na urlop zaczynamy odczuwać ekscytację, ale i nerwowość. Skupiamy się na spakowaniu niezbędnych rzeczy, ostatnich zakupach, planowaniu trasy dojazdu czy wycieczek.

Więcej…

Wspinaczka dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym

warsztaty dla chorych SMW kwietniu 2017 ruszył projekt zainicjowany z myślą o chorych na stwardnienie rozsiane (SM) – „SAMODZIELNI. Aktywnie”. Program, podczas którego pacjenci i ich bliscy wezmą udział w warsztatach wspinaczki terapeutycznej ma na celu pokazanie zupełnie innego oblicza rehabilitacji oraz uświadomienie, jak ważna jest ta forma terapii w przypadku osób z SM.

Stwardnienie rozsiane to nieuleczalna, przewlekła i nieprzewidywalna choroba ośrodkowego układu nerwowego o podłożu autoimmunologicznym, dotykająca głownie ludzi młodych.

Więcej…

Łokieć tenisisty - problem niekoniecznie sportowy

Lokiec tenisisty

„Łokieć tenisisty” wydaje się być typową dolegliwością sportowców. Jak wskazuje sama nazwa – w szczególności tenisistów. Po części oczywiście nią jest, bowiem uraz ten mocno daje się we znaki czołowym „rakietom” świata, jak i amatorom tej dyscypliny. Nazwy bywają jednak mylące i zaskoczeniem może być fakt, że „łokieć tenisisty” to problem, który może dotknąć każdego z nas (nie tylko osoby aktywne fizycznie).

Więcej…

Nowości

Popularne