CMB.PL

Terapia rezonansem magnetycznym

Mało sportu, wielogodzinne siedzenie w nieodpowiedniej pozycji, nadwaga? Trzeba przyznać, że nasz kręgosłup nie ma z nami lekko. Według badań TNS *1 nieco ponad 50 procent Polaków (po 55 r.ż.) narzeka na bóle pleców i inne dolegliwości związane z układem ruchu. Dyskopatia – bo o niej mowa, to rodzaj popularnego schorzenia spowodowanego zwyrodnieniami dysków międzykręgowych, które znacząco utrudnia funkcjonowanie i obniża komfort życia. Lek. Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej oraz fizjoterapeutka Karolina Hertman udzielają wskazówek, jak radzić sobie z tą przypadłością, która współcześnie urasta do rangi choroby cywilizacyjnej.

Dyskopatia z medycznego punktu widzenia

Pierwszy etap choroby zaczyna się od nadmiernego ucisku dysków. Powoduje to drażnienie nerwów rdzeniowych popularnie zwanych „korzonkami” od anatomicznej nazwy – korzenie rdzeniowe rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego.

W konsekwencji narastania zmian zwyrodnieniowych samych dysków oraz ich otoczenia – do dysków dociera coraz mniej składników odżywczych i jest to powodem ich dehydratacji, czyli odwodnienia, bądź rozwarstwienia się pierścienia włóknistego będącego strukturą otaczającą galaretowatą zawartość wnętrza. W  pierwszym przypadku odwodniony dysk staje się mniej elastyczny i cieńszy, co powoduje zwężenie przestrzeni międzykręgowej pomiędzy dwoma sąsiadującymi kręgami. Znajdujące się w niej nerwy rdzeniowe, mając mniej miejsca poddawane są uciskowi. W przypadku uszkodzenia pierścienia włóknistego, galaretowata zawartość może przemieścić się na zewnątrz powodując powstanie najpierw uwypuklenia, następnie wypukliny, aż w końcu przepukliny dyskowej, która uciska struktury nerwowe powodując ból. Tak właśnie powstają bóle promieniujące np. do ramienia powodujące rwę barkową lub do kończyny dolnej skutkujące rwą kulszową lub udową. Poziom bólu zależy od poziomu kręgosłupa, na którym pojawiły się zmiany dyskopatyczne (szyja, odcinek lędźwiowy).

Powyższe zmiany nasilają procesy niszczenia, a powstały długotrwały stan nadmiernego przeciążenia elementów kostnych powoduje powstanie wyrośli na brzegach np. trzonów kręgów kości zwanych osteofitami. Uciskają one wychodzące korzenie nerwowe oraz drażnią otaczające tkanki i również są powodem dolegliwości bólowych. W zaawansowanym stadium schorzenia dochodzi do degeneracji kości współtworzących kręgosłup. Postępujące zaburzenie jest powodem przeciążania mięśni i więzadeł podtrzymujących kręgosłup.

Szkodliwe czynniki – czyli skąd bierze się dyskopatia?

Przez długi czas panowało przekonanie, że zwyrodnienie krążka międzykręgowego powodują głównie urazy mechaniczne powstające podczas wykonywanej pracy (np. w budownictwie, przemyśle czy u pracowników służby zdrowia). Było w tym stwierdzeniu dużo racji. Już w latach 50. XX wieku zauważono narastającą absencję chorobową pracowników. Badania przeprowadzone w Szwecji wykazały, że ich powodem były zespoły bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa wynikające z przeciążeń przy pracy na stanowiskach, gdzie było mało ruchu, a dużo schylania i dźwigania. Od lat 80. narasta problem bólów odcinka szyjnego i piersiowego wynikających z coraz powszechniejszej pracy siedzącej z użyciem komputera. Stał się on jednocześnie naszym błogosławieństwem i przekleństwem – ułatwiając pracę i niszcząc nam zdrowie. Trzeba jednak pamiętać, że proces powstawania zwyrodnień może zostać wywołany przez wiele czynników, np. przez zaburzenia troficzne (związane z utrudnionym przepływem naczyniowym spowodowanym np. paleniem papierosów, które poprzez dostarczanie nikotyny zwężają naczynia krwionośne i tak słabo już ukrwionych struktur kostno-stawowych kręgosłupa). Rzadziej są to uwarunkowania genetyczne. Dodatkowo wymienić można otyłość, przeciążenia podczas podnoszenia ciężarów, nieprawidłowe siedzenie (np. w zgarbionej pozycji lub z założoną nogą na nogę – co może destabilizować ułożenie miednicy) czy procesy biologiczne związane ze starzeniem się tkanek, które rozpoczynają się już po 20. roku życia.

Badania mówią, że 100% osób po 55.roku życia ma mniej lub bardziej zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Nie wszyscy jednak cierpią z powodu dolegliwości bólowych. Dlaczego więc jednym to doskwiera, a drugim nie? Za tę dolegliwość odpowiada także nasz wygodny styl życia – zamiast chodzić, wszędzie jeździmy samochodem, a po powrocie do domu siadamy przed telewizorem, na czym cierpi nasz kręgosłup. Nie pracujemy nad wytworzeniem elastyczności aparatu więzadłowego ani nad budową silnych mięśni stanowiących nasz naturalny „gorset mięśniowy”. W dodatku nie uzupełniamy niedoborów składników budulcowych układu kostnego (w tym tak ważnej witaminy D3) jedząc np. wysoko przetworzoną żywność – komentuje lek. Anna Żelechowska, neurolog, specjalista rehabilitacji medycznej

Często zapominamy też o tym, że np. podnosząc różne rzeczy należy się po nie odpowiednio schylić (unikając skrętów i rotacji w piersiowym czy lędźwiowym odcinku kręgosłupa). Pomocne może być także noszenie plecaków zamiast toreb, dzięki czemu ciężar zostanie rozłożony równomiernie na oba ramiona. Jest wiele prostych sposobów na życzliwsze podchodzenie do naszego kręgosłupa, jak choćby posiadanie dobrego łóżka i ergonomicznego stanowiska pracy czy aktywny wypoczynek po pracy. We współczesnych czasach zauważalny jest także negatywny wpływ stresu i środowiska, w jakim żyjemy. Napięcie, które jest wynikiem pracy naszych mięśni pod presją czasu, nie wpływa dobrze na procesy zachodzące w naszym organizmie i może doprowadzić do nadwyrężenia mięśni więzadeł oraz zaburzenia funkcji stawów (stałe napięcie przeciąża tkanki, ponieważ znajdują się one wtedy w ciągłej pracy).

Dokuczliwe objawy

W zależności od lokalizacji dyskopatii, objawy mogą ujawniać się w różnych częściach ciała. Zazwyczaj określane są jako dolegliwości bólowe, ograniczenie ruchomości stawów i wzmożone napięcie mięśni. W przypadku dyskopatii w obszarze lędźwiowym są to wyżej wspomniane bóle promieniujące do nogi, zaburzenia czucia w postaci mrowień i drętwień oraz osłabienia czucia poszczególnych części kończyny (w zależności od tego, który nerw rdzeniowy jest uciskany i jaką częścią kończyny „zarządza”). Dolegliwości nasilają się podczas ataków kaszlu, kichnięć. Przepuklina odcinka szyjnego charakteryzuje się bólami karku, pleców i kończyn górnych. W przypadku problemów z odcinkiem piersiowym mamy do czynienia z kłuciem w klatce piersiowej, które promieniuje wzdłuż linii żeber.

Pozostawienie problemu samemu sobie, bazowanie wyłącznie na lekach przeciwbólowych jest groźne. To, że nas nie boli nie oznacza, że problem zniknął. To tylko „odcięcie kontrolki”. Kompleksowe podejście do terapii kręgosłupa uwzględniające leki, ale też rehabilitację, zmianę nawyków żywieniowych czy stylu życia warunkuje sukces. W przeciwnym wypadku czeka nas operacja neurochirurgiczna. Jeśli natomiast zmiany zwyrodnieniowo-dyskopatyczne trwale uszkodzą struktury nerwowe na operację będzie za późno i w konsekwencji możemy doprowadzić do paraliżu np. nogi – komentuje lek. Anna Żelechowska, neurolog, specjalista rehabilitacji medycznej

Jakie kroki można podjąć, by złagodzić problem?

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć i już zawczasu zadbać o siebie np. poprzez regularny sport i dbanie o odpowiednią postawę ciała. Co ważne – nie należy lekceważyć pierwszych dolegliwości bólowych. Najczęściej stosuje się zachowawcze leczenie dyskopatii, które wymaga stosowania środków przeciwzapalnych, przeciwbólowych oraz kilkudniowego leżenia i nie zaleca się wtedy przeciążania kręgosłupa. Czynną rehabilitację (np. ćwiczenia) warto podjąć dopiero po ustąpieniu ostrych objawów. Dość wcześnie można zacząć stosować zabiegi fizykalne, przeciwbólowe i regenerujące. W celu diagnozy należy zgłosić się do lekarza i wykonać badania z wykorzystaniem RTG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Co ciekawe, ten ostatni może być też formą leczenia tego schorzenia. Do zwyrodnień kręgosłupa dochodzi, gdy przepływ energii w wewnętrznych procesach regeneracji jest niewystarczający (to znaczy wtedy, gdy nie dochodzi do zastępowania starych komórek nowymi, co może być spowodowane osłabionym przepływem składników odżywczych). Aby temu zapobiec, poniesione straty energii muszą zostać wyrównane odpowiednimi środkami np. rezonansem magnetycznym (opiera się na działaniu pola magnetycznego, które pomaga wspierać procesy odbudowy tkanek).

Metody farmakologiczne lub chirurgiczne dają efekty tylko czasowe, ponieważ nie usuwają przyczyny zwyrodnień, a jedynie niwelują ich objawy. Postępowanie zwyrodnień skutkuje zwiększaniem dawki środków farmakologicznych, a także może powodować potrzebę uciekania się do coraz to nowszych metod leczenia inwazyjnego, których ostatnim etapem jest wymiana stawów na sztuczne. Natomiast terapia leczenia rezonansem magnetycznym to metoda bezinwazyjna, która nie powoduje skutków ubocznych a przy tym zapewnia długofalowy efekt leczenia (co najmniej 4 lata). Jest szansą dla pacjentów, którzy obawiają się poddania operacji lub gdy leczenie farmakologiczne nie jest wystarczające. W efekcie terapii dochodzi do aktywnej stymulacji komórek (dzięki działaniu pola magnetycznego), która prowadzi do regeneracji tkanki chrzęstnej i kostnej. Dodatkowym atutem jest niemal natychmiastowa ulga w bólu.

*1 Badanie przeprowadzone przez TNS na temat bólów stawów http://www.tnsglobal.pl/archiwumraportow/files/2015/05/Bole_stawow_TNS_Polska_dla_Edelman.pdf 

Centrum Medyczne

Zbadaj swój zgryz podczas konsultacji ortodontycznych

Robert Bialach

Już w najbliższą środę 20 września w klinice Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu odbędą się bezpłatne konsultacje ortodontyczne dla pacjentów. Jeśli borykasz się z wadą zgryzu i zastanawiasz się nad aparatem, zapytaj lekarza o dostępne rozwiązania.

Masz nierówne zęby? Specjaliści podpowiedzą, co możesz z tym zrobić

Przodozgryz, tyłozgryz, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy – dla większości z nas terminy te brzmią obco. I choć wielu pacjentów nie potrafi medycznie nazwać swojej wady zgryzu, to z takimi nieprawidłowościami zmaga się wielu Polaków. Niektóre wady są dziedziczne, inne mogą być skutkiem naszych złych nawyków. Jak ważny jest prawidłowy zgryz?  Jakie opcje leczenia zapewnia nowoczesna ortodoncja? O te oraz inne kwestie będzie można zapytać na zbliżających się konsultacjach dla pacjentów, które przeprowadzą stomatolodzy w jednej z poznańskich klinik stomatologicznych.

Więcej…

Badania rentgenowskie w stomatologii – co warto wiedzieć?

Monika Stachowicz

Badania RTG to podstawa diagnostyki w stomatologii. Pozwalają zajrzeć tam, gdzie ludzkie oko nie sięga, a co za tym idzie dobrać najskuteczniejszą terapię dla pacjenta. Jednak wciąż wielu z nas się ich obawia – czy są bezpieczne i czy zawsze są niezbędne?

Co badanie umożliwia?

Badanie rentgenowskie, inaczej rentgen czy prześwietlenie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych technik diagnostycznych w medycynie. Dzięki niej stomatolodzy mogą bezboleśnie oraz stosunkowo nieinwazyjnie uzyskać szczegółowe obrazy m. in. naszych zębów oraz tkanek kostnych szczęki i żuchwy. To umożliwia precyzyjne określenie źródła problemu, zaplanowanie oraz przeprowadzenie leczenia. Podstawą działania RTG jest promieniowanie, co nie jest zupełnie neutralne dla naszego zdrowia, stąd obawa niektórych pacjentów. Czy jego dawka rzeczywiście stanowi realne zagrożenie dla zdrowia?

Więcej…

Dlaczego zęby się łamią?

Marcin KopecZłamałeś ząb? Są na to sposoby

Złamany lub pęknięty ząb to nie rzadkość, szczególnie podczas wakacji. Większa dawka sportu, z pozoru niewinny upadek, gryzienie kostek lodu czy zbyt twarde landrynki mogą skutkować wybrakowanym uśmiechem. Co możemy z tym zrobić?

Dlaczego zęby się łamią?

Złamanie lub pęknięcie zęba to częsta przypadłość, z którą pacjenci trafiają po powrocie z urlopu do gabinetów stomatologicznych. Do urazu może dojść szczególnie podczas sezonu letniego, kiedy do głowy przychodzą nam czasem ekstremalne pomysły. W celu odbudowy uzębienia  z powodzeniem stosuje się procedury protetyczne i estetyczne, zaś leczenie zależne jest od skali problemu.

Szkliwo, które pokrywa ząb jest najsilniejszą tkanką w ludzkim ciele, ale w dalszym ciągu może ono ulec uszkodzeniom. Zęby mogą być uszkodzone na wiele sposobów np. po upadku, podczas sportów kontaktowych, gry w piłkę, w poważnym wypadku samochodowym czy po uderzeniu.

Więcej…

Suchy zębodół. Co to takiego?

Waldemar StachowiczCzeka Cię usunięcie zęba? Czasem to jedyne rozwiązanie. Jednak pamiętaj, by po takim zabiegu  stosować się do zaleceń stomatologa, inaczej rośnie ryzyko powikłań. Jednym z najczęstszych i wyjątkowo bolesnych jest tzw. suchy zębodół. Co to takiego?

Rzadki, ale bolesny

Jednym z największych koszmarów u pacjenta po usunięciu zęba nie zawsze jest jego brak, ale również tzw. suchy zębodół.

- Suchy zębodół, inaczej poekstrakcyjne zapalenie kości zębodołu, to bolesne powikłanie gojenia się rany, które może wystąpić po ekstrakcji zęba. Po zabiegu tworzy się skrzep krwi, który stanowi naturalny opatrunek dla kości, tkanek i nerwów w okolicy poekstrakcyjnej. Do powstania suchego zębodołu może dojść, gdy po usunięciu zęba nie utworzy się skrzep lub nastąpi jego rozpad - mówi dr Waldemar Stachowicz, stomatolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Więcej…

Próchnica coraz większym problemem zdrowotnym w Polsce

Roman BorczykStan zębów ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Jak pokazują badania, najbardziej powszechną bakteryjną chorobą infekcyjną jest próchnica, która nieleczona może spowodować zapalenie mięśnia sercowego, uszkodzenie nerek, trzustki czy również rozwój alergii i miażdżycy. Jak skutecznie i nowocześnie leczyć próchnicę - podpowiada lek. med. chir. stom. Roman Borczyk, ekspert z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

Próchnica to choroba zakaźna, którą nęka ludzkość od początku dziejów. Jej gwałtowany, współczesny rozwój spowodowany jest najczęściej nieodpowiednią higieną jamy ustnej, spożywaniem dużej ilości cukrów i brakiem systematycznych kontroli u stomatologa. Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są pałeczki kwasu mlekowego oraz paciorkowce. Bakterie bytujące w płytce nazębnej atakują tkanki tworzące zęby, co prowadzi do ubytków i postępującej szybko procesu chorobowego.

Więcej…

Centrum Medialne

Kiedy Twój kręgosłup woła o pomoc

Długie godziny patrzenia w ekran laptopa, tablet lub smartfon w jednej pozycji. Praca przy biurku, brak ruchu i niewłaściwe dbanie o odpoczynek. Jeśli dodamy do tego życie w stresie i nadprogramowe kilogramy to twój kręgosłup prędzej czy później zawoła o pomoc. Skutkiem tego może być dyskopatia, choroba cywilizacyjna XXI wieku. O tym, jak sobie z nią radzić i leczyć opowiada dr n. med. Tomasz Konaszczuk, specjalista ortopedii i traumatologii ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Skąd się bierze ta dokuczliwa choroba?

Dyskopatia jest jednym z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa i pierwszym z etapów choroby zwyrodnieniowej.  Wyróżnia się dyskopatię lędźwiową, szyjną i piersiową. Zazwyczaj dotyka ludzi w wieku od 30 do 50 lat. Jaka jest tego przyczyna? Przede wszystkim współczesny tryb życia i pracy.

Przestaliśmy dbać o aktywność fizyczną, a co za tym idzie utrzymanie naszego kręgosłupa we właściwej kondycji. Aby pozostał sprężysty i elastyczny, powinniśmy dostarczać mu zdrowego wysiłku. Jeśli tak się nie dzieje, prowadzi to do patologii jaką jest dyskopatia. Kiedy przez dłuższy czas utrzymujemy kręgosłup w jednej pozycji, mięśnie, które przy nim pracują, zaczynają nas boleć. Wówczas zaczynają się dolegliwości.

Więcej…

Zespół bolesnego barku

Staw barkowy – najbardziej mobilny, ale też najbardziej narażony na kontuzje staw naszego ciała. Do urazów często dochodzi w wyniku przeciążeń, wad wrodzonych lub nabytych oraz innych zaburzeń (takich jak zwyrodnienia czy reumatoidalne zapalenie stawów). Schorzenia te mogą powodować bóle o różnym nasileniu, dyskomfort czy ograniczenia w wykonywaniu ruchów. Na czym polega to schorzenie oraz co zrobić, aby pomóc pacjentowi dojść do zadowalającej sprawności – tłumaczy lekarz Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej.

Mięśnie sterujące stawem barkowym                       

Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia stawu barkowego jest uraz w obrębie stożka rotatorów. Jest to grupa ścięgien i mięśni, które okalają staw ramienno-łopatkowy.

Więcej…

Reumatoidalne zapalenie stawów

Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych jest problemem, który dotyczy wszystkich chorób przewlekłych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). 67% pacjentów cierpiących na RZS przyjmuje leki w sposób nieodpowiedni lub wcale ich nie stosuje. Aż 23% pacjentów przyznaje się do zmniejszenia dawek leków bez konsultacji z reumatologiem nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych *1. Według ekspertów przyczyny takiego postępowania związane są z brakiem zaufania do lekarza oraz brakiem zrozumienia na linii lekarz-pacjent.

- Nieleczone lub leczone nieprawidłowo RZS prowadzi do niepełnosprawności ruchowej a nawet przedwczesnej śmierci. Rozmawiajmy ze sobą. Szczera rozmowa na temat waszych obaw i oczekiwań wobec terapii, wreszcie współpraca, to klucz do sukcesu terapeutycznego – apelują eksperci kampanii edukacyjnej „RZS Porozmawiajmy”.

RZS to najczęściej występująca przewlekła i nieuleczalna choroba zapalna stawów o podłożu autoimmunologicznym *2, w której system odpornościowy atakuje własne tkanki. W początkowym stadium procesem chorobowym objęte są najczęściej mniejsze stawy dłoni, palców, nadgarstków oraz stóp.

Więcej…

Komfort ciszy

Poziom hałasu w szkołach może być większy niż na trzypasmowej miejskiej arterii.  W biurach typu open space 50% pracowników narzeka na hałas. Nawet w domach nie zawsze możemy liczyć na komfort ciszy. Jaki ma to na nas wpływ? Ogromny!

W szkole głośniej niż w centrum miasta

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2012 roku przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach, poziom hałasu w szkołach podstawowych może sięgać nawet 89 dBA (zagrożeniem dla słuchu jest hałas przekraczający 75 dBA). Pomiary, realizowane w ramach akcji „Zdrowe dziecko – zdrowy dorosły – zdrowa rodzina”, przeprowadzono w salach lekcyjnych, gimnastycznych i na korytarzach. Oznacza to, że uczniowie przebywają w hałasie porównywalnym do bardzo ruchliwej ulicy. Konsekwencjami mogą być nie tylko uszkodzenia słuchu, ale także trudności z koncentracją, nauką, rozdrażnienie i przemęczenie.

Co słychać w pracy?

Podobna sytuacja ma miejsce w biurach, zwłaszcza w popularnych open space’ach, gdzie na wspólnej przestrzeni pracuje kilkadziesiąt osób.

Więcej…

Terapia rezonansem magnetycznym

Mało sportu, wielogodzinne siedzenie w nieodpowiedniej pozycji, nadwaga? Trzeba przyznać, że nasz kręgosłup nie ma z nami lekko. Według badań TNS *1 nieco ponad 50 procent Polaków (po 55 r.ż.) narzeka na bóle pleców i inne dolegliwości związane z układem ruchu. Dyskopatia – bo o niej mowa, to rodzaj popularnego schorzenia spowodowanego zwyrodnieniami dysków międzykręgowych, które znacząco utrudnia funkcjonowanie i obniża komfort życia. Lek. Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej oraz fizjoterapeutka Karolina Hertman udzielają wskazówek, jak radzić sobie z tą przypadłością, która współcześnie urasta do rangi choroby cywilizacyjnej.

Dyskopatia z medycznego punktu widzenia

Pierwszy etap choroby zaczyna się od nadmiernego ucisku dysków. Powoduje to drażnienie nerwów rdzeniowych popularnie zwanych „korzonkami” od anatomicznej nazwy – korzenie rdzeniowe rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego.

Więcej…

Centrum Mobilne

Z implantem słuchowym do szkoły

implant słuchowy

Pierwsze implanty słuchowe pojawiły się w Polsce 25 lat temu. 10 lat później rozpoczął się unikalny na skalę światową program powszechnych badań przesiewowych słuchu. Od tego czasu każde dziecko rodzące się w Polsce jest badane, a w razie wykrycia nieprawidłowości – kierowane do specjalisty.

Wczesne wykrycie poważnej wady słuchu pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia: wszczepienie implantu i ćwiczenia rehabilitacyjne. Wczesna reakcja jest kluczowa dla rozwoju dziecka.

Więcej…

Wyjazd na urlop – 7 porad

wakacje 2017 1Ogarnięci urlopową gorączką często zapominamy o istotnych sprawach, których niedopilnowanie przed wyjazdem, może popsuć nam odpoczynek i przyprawić o stres. O czym warto pamiętać i co zrobić jeszcze przed podróżą?

Kilka dni przed wyjazdem na urlop zaczynamy odczuwać ekscytację, ale i nerwowość. Skupiamy się na spakowaniu niezbędnych rzeczy, ostatnich zakupach, planowaniu trasy dojazdu czy wycieczek.

Więcej…

Wspinaczka dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym

warsztaty dla chorych SMW kwietniu 2017 ruszył projekt zainicjowany z myślą o chorych na stwardnienie rozsiane (SM) – „SAMODZIELNI. Aktywnie”. Program, podczas którego pacjenci i ich bliscy wezmą udział w warsztatach wspinaczki terapeutycznej ma na celu pokazanie zupełnie innego oblicza rehabilitacji oraz uświadomienie, jak ważna jest ta forma terapii w przypadku osób z SM.

Stwardnienie rozsiane to nieuleczalna, przewlekła i nieprzewidywalna choroba ośrodkowego układu nerwowego o podłożu autoimmunologicznym, dotykająca głownie ludzi młodych.

Więcej…

Łokieć tenisisty - problem niekoniecznie sportowy

Lokiec tenisisty

„Łokieć tenisisty” wydaje się być typową dolegliwością sportowców. Jak wskazuje sama nazwa – w szczególności tenisistów. Po części oczywiście nią jest, bowiem uraz ten mocno daje się we znaki czołowym „rakietom” świata, jak i amatorom tej dyscypliny. Nazwy bywają jednak mylące i zaskoczeniem może być fakt, że „łokieć tenisisty” to problem, który może dotknąć każdego z nas (nie tylko osoby aktywne fizycznie).

Więcej…

Nowości

Popularne