CMB.PL

Wiosenny spacer

wiosenny spacer 1Mama wie lepiej: Misja wiosenny spacer - jak się do niego przygotować, co zabrać, jak ubrać dziecko?

Nareszcie nadchodzi wiosna – czas wyczekiwany chyba przez wszystkich rodziców. Coraz dłuższe dni i coraz wyższe temperatury sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu i pozwalają na coś więcej niż szybka rundka dookoła bloku czy pospieszny kurs po najbliższej okolicy. Na co zwrócić uwagę, wybierając się na wiosenny spacer?

Zimą większość z nas ogranicza spacery do koniecznego minimum - mróz nie sprzyja długim wędrówkom. Na szczęście właśnie nadchodzi nowe – więcej dnia, więcej słońca, więcej ciepła i więcej możliwości. Warto korzystać jak najwięcej. Nie ma nic lepszego dla dziecka niż przebywanie na świeżym powietrzu. Codzienne spacery budują odporność, ponieważ organizm uczy się radzić sobie ze zmianami temperatury. Spacery hartują i dotleniają, dlatego pozwalają lepiej funkcjonować na co dzień. Przebywanie na dworze pozwala złapać także trochę naturalnej witaminy D, niezbędnej dla prawidłowego rozwoju kości czy zębów dzieci. Spacer przynosi również mnóstwo przyjemności, nowych doznań, dla maleństwa każde wyjście jest przecież nową przygodą.   Aby spacer był jednak udany i odbył się bez większych zaskoczeń i niemiłych niespodzianek, należy się do niego odpowiednio przygotować – poczynając od właściwego ubrania dziecka, poprzez zgromadzenie potrzebnych gadżetów, a na wyborze odpowiedniego wózka kończąc.

Wiosenne ubranie – o jedną warstwę mniej? Czy o jedną warstwę więcej?

Pierwsza trudność – jak ubrać dziecko żeby spacer był przyjemny, a dziecko nie przypłaciło go wiosennym przeziębieniem. Istnieje pewna teoria na temat ubierania dziecka, ale nie ma złotej, uniwersalnej zasady, która sprawdziłaby się w przypadku każdego malucha. Dzieci, tak jak i dorośli, są różne – i pośród nich są zarówno małe zmarzluszki, jak i takie, które lubią chłodek. Teoretycznie niemowlę powinno mieć na sobie jedną warstwę więcej niż dorosły. Gdy jednak maluch zaczyna chodzić, zasada ta ulega odwróceniu – ubieramy dziecku o jedną warstwę ubrań mniej, niż sami mamy na sobie. To oczywiście tylko wytyczne, najważniejszy jest zdrowy rozsądek i obserwacja – o tym, czy dziecku jest za zimno czy za gorąco przekonamy się, sprawdzając jego temperaturę na karku lub pleckach. Sucha i ciepła skóra oznacza, że wszystko jest w porządku, gorąca i spocona – wiadomo, dziecko jest przegrzane.

W naszym klimacie mamy tendencje ubierania dzieci za ciepło, tak na wszelki wypadek, żeby się nie przeziębiły. Ciepła czapka dobrze przykrywająca uszy jest wciąż niemalże symbolem spaceru, a przecież spocone i przegrzane dziecko jest równie narażone na przeziębienie, jak w przypadku wyziębienia. Pamiętajmy jednak, że wiosna jest nieprzewidywalna i mimo słonecznego ciepłego dnia pogoda może się zmienić, a nagły zimny wiatr może pokrzyżować plany spacerowe i dać się nieprzyjemnie we znaki. Nadal potrzebna jest więc rzeczona czapeczka, choć wystarczy już cieńsza, np. bawełniana, do tego cienka apaszka czy komin pod szyję. Nie powinniśmy także rezygnować z ochronnego kremu, który zabezpieczy delikatną skórkę dziecka przed drażniącym wpływem wiatru.

Wygodny wózek – podstawa udanego spaceru

Trudno nie zgodzić się z tezą, że podstawą udanego spaceru jest wygodny wózek. Odpowiednio dobrany sprawi, że spacery będą prawdziwą przyjemnością zarówno dla rodziców, jak i dla maluszka. Wybierając wózek warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rozwiązań technicznych i dodatków, które spowodują, że jego użytkowanie podczas spaceru będzie niezwykle komfortowe. Bez względu jednak na to, czy kupujemy wózek nowy czy używany, przede wszystkim należy upewnić się, czy wybrany egzemplarz jest w pełni sprawny, a także czy został zmontowany zgodnie z instrukcją. Co jakiś czas należy również sprawdzać stan techniczny wózka, zapobiegając tym samym niebezpiecznym lub uciążliwym sytuacjom podczas spaceru, związanym z ewentualnymi ukrytymi uszkodzeniami. Oczywiście na komfort użytkowania wózka ma wpływ nie tylko jego sprawność, ale także wyposażenie oraz właściwości jezdne.

Wygodny, zwrotny, dobrze wyposażony i doskonale prowadzący się wózek, to z pewnością jeden z warunków udanego spaceru zarówno dla rodzica i maluszka - mówi Sylwia Skrzypek –prywatnie mama dwójki dzieci, zawodowo ekspert firmy Pico Baby i polska ambasadorka wózków marki INDIGO – należącej do znanego w Europie producenta wózków dziecięcych z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w branży.  W pierwszej kolejności wózek powinien oferować wygodną przestrzeń dla dziecka. W przypadku gondoli należy więc zwrócić uwagę na jej wielkość oraz wyposażenie typu: regulowany zagłówek, elementy chroniące przed słońcem i wiatrem oraz wentylowana budka. W przypadku spacerówki warto postawić na model posiadający możliwość rozłożenia do pozycji leżącej, a także z możliwością wpięcia spacerówki do ramy w dowolnym kierunku jazdy.

Bardzo ważnym elementem stanowiącym także o spacerowej wygodzie wózka są systemy amortyzacyjne oraz odpowiednie koła, które powinny umożliwiać łatwe i lekkie przemieszczanie się nawet po trudnym terenie. Doskonale sprawdzają się więc wózki wyposażone w duże pompowane koła, w szczególności te, które z przodu posiadają koła obracające się o 360 stopni.

 Szukając idealnego wózka warto także zwrócić uwagę, jakie producent przewidział do niego akcesoria i czy są one w komplecie – tłumaczy Sylwia Skrzypek. Większość z dodatków jest wręcz niezbędna na spacerze, dlatego warto sprawdzić czy wózek w komplecie posiada na przykład: praktyczną torbę na pieluszki i drobiazgi, pojemny kosz zakupowy, folię przeciwdeszczową, moskitierę, pokrowiec do gondoli czy ocieplacz do spacerówki. Wbrew pozorom, nawet podczas ładnej wiosennej pogody te akcesoria mogą okazać się niezwykle przydatne - wiosenna aura potrafi płatać figle, dlatego przed wyjściem na spacer warto mieć pewność, że jesteśmy przygotowani na nagłe zmiany pogodowe.

Niezbędnik rodzica, czyli co jeszcze zabrać?

Najprościej byłoby powiedzieć, że należy zabrać to, co potrzebne w zależności od wieku i etapu rozwoju dziecka, ale co tak naprawdę jest potrzebne? Do zestawu obowiązkowego należą przede wszystkim pieluszki tetrowe. Pieluszka tetrowa jest sprzętem zasługującym co najmniej na miano multifunkcyjnego! Służy do wycierania, przecierania, podłożenia, rozłożenia, przykrycia, zakrycia, osłonięcia itp. itd. Pieluszki tetrowe są tak bardzo wielofunkcyjne, że trudno wymienić pełną gamę ich możliwości, w każdym razie bez nich ani rusz. Dodatkowo na wczesny wiosenny spacer można wziąć kocyk do przykrycia śpiącego dziecka. Koniecznie należy zapakować także pieluszki jednorazowe oraz wilgotne chusteczki i krem. Bardzo ważne jest, aby zadbać o napój oraz w razie potrzeby przekąskę dla dziecka. Dla najmłodszych szykujemy herbatkę lub mleko w butelce a dla starszych ulubiony napój. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę mleka czy herbatki, warto skorzystać z dostępnych na rynku termicznych opakowań lub styropianowych termosików na butelkę. Nie można zapomnieć o ulubionych zabawkach maleństwa, które z pewnością uprzyjemnią i urozmaicą spacer. 

Centrum Medyczne

Zbadaj swój zgryz podczas konsultacji ortodontycznych

Robert Bialach

Już w najbliższą środę 20 września w klinice Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu odbędą się bezpłatne konsultacje ortodontyczne dla pacjentów. Jeśli borykasz się z wadą zgryzu i zastanawiasz się nad aparatem, zapytaj lekarza o dostępne rozwiązania.

Masz nierówne zęby? Specjaliści podpowiedzą, co możesz z tym zrobić

Przodozgryz, tyłozgryz, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy – dla większości z nas terminy te brzmią obco. I choć wielu pacjentów nie potrafi medycznie nazwać swojej wady zgryzu, to z takimi nieprawidłowościami zmaga się wielu Polaków. Niektóre wady są dziedziczne, inne mogą być skutkiem naszych złych nawyków. Jak ważny jest prawidłowy zgryz?  Jakie opcje leczenia zapewnia nowoczesna ortodoncja? O te oraz inne kwestie będzie można zapytać na zbliżających się konsultacjach dla pacjentów, które przeprowadzą stomatolodzy w jednej z poznańskich klinik stomatologicznych.

Więcej…

Badania rentgenowskie w stomatologii – co warto wiedzieć?

Monika Stachowicz

Badania RTG to podstawa diagnostyki w stomatologii. Pozwalają zajrzeć tam, gdzie ludzkie oko nie sięga, a co za tym idzie dobrać najskuteczniejszą terapię dla pacjenta. Jednak wciąż wielu z nas się ich obawia – czy są bezpieczne i czy zawsze są niezbędne?

Co badanie umożliwia?

Badanie rentgenowskie, inaczej rentgen czy prześwietlenie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych technik diagnostycznych w medycynie. Dzięki niej stomatolodzy mogą bezboleśnie oraz stosunkowo nieinwazyjnie uzyskać szczegółowe obrazy m. in. naszych zębów oraz tkanek kostnych szczęki i żuchwy. To umożliwia precyzyjne określenie źródła problemu, zaplanowanie oraz przeprowadzenie leczenia. Podstawą działania RTG jest promieniowanie, co nie jest zupełnie neutralne dla naszego zdrowia, stąd obawa niektórych pacjentów. Czy jego dawka rzeczywiście stanowi realne zagrożenie dla zdrowia?

Więcej…

Dlaczego zęby się łamią?

Marcin KopecZłamałeś ząb? Są na to sposoby

Złamany lub pęknięty ząb to nie rzadkość, szczególnie podczas wakacji. Większa dawka sportu, z pozoru niewinny upadek, gryzienie kostek lodu czy zbyt twarde landrynki mogą skutkować wybrakowanym uśmiechem. Co możemy z tym zrobić?

Dlaczego zęby się łamią?

Złamanie lub pęknięcie zęba to częsta przypadłość, z którą pacjenci trafiają po powrocie z urlopu do gabinetów stomatologicznych. Do urazu może dojść szczególnie podczas sezonu letniego, kiedy do głowy przychodzą nam czasem ekstremalne pomysły. W celu odbudowy uzębienia  z powodzeniem stosuje się procedury protetyczne i estetyczne, zaś leczenie zależne jest od skali problemu.

Szkliwo, które pokrywa ząb jest najsilniejszą tkanką w ludzkim ciele, ale w dalszym ciągu może ono ulec uszkodzeniom. Zęby mogą być uszkodzone na wiele sposobów np. po upadku, podczas sportów kontaktowych, gry w piłkę, w poważnym wypadku samochodowym czy po uderzeniu.

Więcej…

Suchy zębodół. Co to takiego?

Waldemar StachowiczCzeka Cię usunięcie zęba? Czasem to jedyne rozwiązanie. Jednak pamiętaj, by po takim zabiegu  stosować się do zaleceń stomatologa, inaczej rośnie ryzyko powikłań. Jednym z najczęstszych i wyjątkowo bolesnych jest tzw. suchy zębodół. Co to takiego?

Rzadki, ale bolesny

Jednym z największych koszmarów u pacjenta po usunięciu zęba nie zawsze jest jego brak, ale również tzw. suchy zębodół.

- Suchy zębodół, inaczej poekstrakcyjne zapalenie kości zębodołu, to bolesne powikłanie gojenia się rany, które może wystąpić po ekstrakcji zęba. Po zabiegu tworzy się skrzep krwi, który stanowi naturalny opatrunek dla kości, tkanek i nerwów w okolicy poekstrakcyjnej. Do powstania suchego zębodołu może dojść, gdy po usunięciu zęba nie utworzy się skrzep lub nastąpi jego rozpad - mówi dr Waldemar Stachowicz, stomatolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Więcej…

Próchnica coraz większym problemem zdrowotnym w Polsce

Roman BorczykStan zębów ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Jak pokazują badania, najbardziej powszechną bakteryjną chorobą infekcyjną jest próchnica, która nieleczona może spowodować zapalenie mięśnia sercowego, uszkodzenie nerek, trzustki czy również rozwój alergii i miażdżycy. Jak skutecznie i nowocześnie leczyć próchnicę - podpowiada lek. med. chir. stom. Roman Borczyk, ekspert z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

Próchnica to choroba zakaźna, którą nęka ludzkość od początku dziejów. Jej gwałtowany, współczesny rozwój spowodowany jest najczęściej nieodpowiednią higieną jamy ustnej, spożywaniem dużej ilości cukrów i brakiem systematycznych kontroli u stomatologa. Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są pałeczki kwasu mlekowego oraz paciorkowce. Bakterie bytujące w płytce nazębnej atakują tkanki tworzące zęby, co prowadzi do ubytków i postępującej szybko procesu chorobowego.

Więcej…

Centrum Medialne

Kiedy Twój kręgosłup woła o pomoc

Długie godziny patrzenia w ekran laptopa, tablet lub smartfon w jednej pozycji. Praca przy biurku, brak ruchu i niewłaściwe dbanie o odpoczynek. Jeśli dodamy do tego życie w stresie i nadprogramowe kilogramy to twój kręgosłup prędzej czy później zawoła o pomoc. Skutkiem tego może być dyskopatia, choroba cywilizacyjna XXI wieku. O tym, jak sobie z nią radzić i leczyć opowiada dr n. med. Tomasz Konaszczuk, specjalista ortopedii i traumatologii ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Skąd się bierze ta dokuczliwa choroba?

Dyskopatia jest jednym z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa i pierwszym z etapów choroby zwyrodnieniowej.  Wyróżnia się dyskopatię lędźwiową, szyjną i piersiową. Zazwyczaj dotyka ludzi w wieku od 30 do 50 lat. Jaka jest tego przyczyna? Przede wszystkim współczesny tryb życia i pracy.

Przestaliśmy dbać o aktywność fizyczną, a co za tym idzie utrzymanie naszego kręgosłupa we właściwej kondycji. Aby pozostał sprężysty i elastyczny, powinniśmy dostarczać mu zdrowego wysiłku. Jeśli tak się nie dzieje, prowadzi to do patologii jaką jest dyskopatia. Kiedy przez dłuższy czas utrzymujemy kręgosłup w jednej pozycji, mięśnie, które przy nim pracują, zaczynają nas boleć. Wówczas zaczynają się dolegliwości.

Więcej…

Zespół bolesnego barku

Staw barkowy – najbardziej mobilny, ale też najbardziej narażony na kontuzje staw naszego ciała. Do urazów często dochodzi w wyniku przeciążeń, wad wrodzonych lub nabytych oraz innych zaburzeń (takich jak zwyrodnienia czy reumatoidalne zapalenie stawów). Schorzenia te mogą powodować bóle o różnym nasileniu, dyskomfort czy ograniczenia w wykonywaniu ruchów. Na czym polega to schorzenie oraz co zrobić, aby pomóc pacjentowi dojść do zadowalającej sprawności – tłumaczy lekarz Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej.

Mięśnie sterujące stawem barkowym                       

Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia stawu barkowego jest uraz w obrębie stożka rotatorów. Jest to grupa ścięgien i mięśni, które okalają staw ramienno-łopatkowy.

Więcej…

Reumatoidalne zapalenie stawów

Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych jest problemem, który dotyczy wszystkich chorób przewlekłych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). 67% pacjentów cierpiących na RZS przyjmuje leki w sposób nieodpowiedni lub wcale ich nie stosuje. Aż 23% pacjentów przyznaje się do zmniejszenia dawek leków bez konsultacji z reumatologiem nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych *1. Według ekspertów przyczyny takiego postępowania związane są z brakiem zaufania do lekarza oraz brakiem zrozumienia na linii lekarz-pacjent.

- Nieleczone lub leczone nieprawidłowo RZS prowadzi do niepełnosprawności ruchowej a nawet przedwczesnej śmierci. Rozmawiajmy ze sobą. Szczera rozmowa na temat waszych obaw i oczekiwań wobec terapii, wreszcie współpraca, to klucz do sukcesu terapeutycznego – apelują eksperci kampanii edukacyjnej „RZS Porozmawiajmy”.

RZS to najczęściej występująca przewlekła i nieuleczalna choroba zapalna stawów o podłożu autoimmunologicznym *2, w której system odpornościowy atakuje własne tkanki. W początkowym stadium procesem chorobowym objęte są najczęściej mniejsze stawy dłoni, palców, nadgarstków oraz stóp.

Więcej…

Komfort ciszy

Poziom hałasu w szkołach może być większy niż na trzypasmowej miejskiej arterii.  W biurach typu open space 50% pracowników narzeka na hałas. Nawet w domach nie zawsze możemy liczyć na komfort ciszy. Jaki ma to na nas wpływ? Ogromny!

W szkole głośniej niż w centrum miasta

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2012 roku przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach, poziom hałasu w szkołach podstawowych może sięgać nawet 89 dBA (zagrożeniem dla słuchu jest hałas przekraczający 75 dBA). Pomiary, realizowane w ramach akcji „Zdrowe dziecko – zdrowy dorosły – zdrowa rodzina”, przeprowadzono w salach lekcyjnych, gimnastycznych i na korytarzach. Oznacza to, że uczniowie przebywają w hałasie porównywalnym do bardzo ruchliwej ulicy. Konsekwencjami mogą być nie tylko uszkodzenia słuchu, ale także trudności z koncentracją, nauką, rozdrażnienie i przemęczenie.

Co słychać w pracy?

Podobna sytuacja ma miejsce w biurach, zwłaszcza w popularnych open space’ach, gdzie na wspólnej przestrzeni pracuje kilkadziesiąt osób.

Więcej…

Terapia rezonansem magnetycznym

Mało sportu, wielogodzinne siedzenie w nieodpowiedniej pozycji, nadwaga? Trzeba przyznać, że nasz kręgosłup nie ma z nami lekko. Według badań TNS *1 nieco ponad 50 procent Polaków (po 55 r.ż.) narzeka na bóle pleców i inne dolegliwości związane z układem ruchu. Dyskopatia – bo o niej mowa, to rodzaj popularnego schorzenia spowodowanego zwyrodnieniami dysków międzykręgowych, które znacząco utrudnia funkcjonowanie i obniża komfort życia. Lek. Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej oraz fizjoterapeutka Karolina Hertman udzielają wskazówek, jak radzić sobie z tą przypadłością, która współcześnie urasta do rangi choroby cywilizacyjnej.

Dyskopatia z medycznego punktu widzenia

Pierwszy etap choroby zaczyna się od nadmiernego ucisku dysków. Powoduje to drażnienie nerwów rdzeniowych popularnie zwanych „korzonkami” od anatomicznej nazwy – korzenie rdzeniowe rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego.

Więcej…

Centrum Mobilne

Z implantem słuchowym do szkoły

implant słuchowy

Pierwsze implanty słuchowe pojawiły się w Polsce 25 lat temu. 10 lat później rozpoczął się unikalny na skalę światową program powszechnych badań przesiewowych słuchu. Od tego czasu każde dziecko rodzące się w Polsce jest badane, a w razie wykrycia nieprawidłowości – kierowane do specjalisty.

Wczesne wykrycie poważnej wady słuchu pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia: wszczepienie implantu i ćwiczenia rehabilitacyjne. Wczesna reakcja jest kluczowa dla rozwoju dziecka.

Więcej…

Wyjazd na urlop – 7 porad

wakacje 2017 1Ogarnięci urlopową gorączką często zapominamy o istotnych sprawach, których niedopilnowanie przed wyjazdem, może popsuć nam odpoczynek i przyprawić o stres. O czym warto pamiętać i co zrobić jeszcze przed podróżą?

Kilka dni przed wyjazdem na urlop zaczynamy odczuwać ekscytację, ale i nerwowość. Skupiamy się na spakowaniu niezbędnych rzeczy, ostatnich zakupach, planowaniu trasy dojazdu czy wycieczek.

Więcej…

Wspinaczka dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym

warsztaty dla chorych SMW kwietniu 2017 ruszył projekt zainicjowany z myślą o chorych na stwardnienie rozsiane (SM) – „SAMODZIELNI. Aktywnie”. Program, podczas którego pacjenci i ich bliscy wezmą udział w warsztatach wspinaczki terapeutycznej ma na celu pokazanie zupełnie innego oblicza rehabilitacji oraz uświadomienie, jak ważna jest ta forma terapii w przypadku osób z SM.

Stwardnienie rozsiane to nieuleczalna, przewlekła i nieprzewidywalna choroba ośrodkowego układu nerwowego o podłożu autoimmunologicznym, dotykająca głownie ludzi młodych.

Więcej…

Łokieć tenisisty - problem niekoniecznie sportowy

Lokiec tenisisty

„Łokieć tenisisty” wydaje się być typową dolegliwością sportowców. Jak wskazuje sama nazwa – w szczególności tenisistów. Po części oczywiście nią jest, bowiem uraz ten mocno daje się we znaki czołowym „rakietom” świata, jak i amatorom tej dyscypliny. Nazwy bywają jednak mylące i zaskoczeniem może być fakt, że „łokieć tenisisty” to problem, który może dotknąć każdego z nas (nie tylko osoby aktywne fizycznie).

Więcej…

Nowości

Popularne