Jak stres wpływa na urodę?
Z badań przeprowadzonych w tym roku wynika, że ok. 98% Polaków odczuwa stres. Chociaż w dzisiejszych czasach nie da się uniknąć pośpiechu oraz codziennych problemów, warto nad nimi zapanować. Odpowiednia dieta, regularne ćwiczenia, wewnętrzny spokój - jeśli nie wprowadzisz ich jak najszybciej w życie, ucierpi na tym nie tylko twoje zdrowie, ale również i ciało. Poznaj 5 oznak stresu, które odbijają się na urodzie.
1. Zmarszczki
Stres ma szkodliwy wpływ na budowę DNA, ponieważ osłabia telomery, które mają za zadanie chronić chromosomy oraz odbudować ubytki w DNA. Jego osłabienie skutkuje obumieraniem komórek i przyśpiesza proces starzenia. Podczas stresu dochodzi również do rozpadu kolagenu, który odpowiedzialny jest za elastyczność skóry.
Sprytne Zakupy Polaków 2016
Szczególnie, gdy chodzi o zakupy. Badania „Sprytne Zakupy Polaków 2016” uwielbiamy robić zakupy i dostawać za to jeszcze coś w zamian. To jednak nie wszystko. Jak się okazuje Polacy kupują tylko to, co potrzebne, dokładnie analizują oferty w poszukiwaniu tych najlepszych i nie stronią od zakupów w internecie. Najważniejsza wciąż pozostaje cena, ale tuż za nią idzie jakość.
„Sprytne Zakupy Polaków 2016” to badanie pokazujące, jak Polacy podchodzą do kwestii zakupów, na co zwracają uwagę, jak wybierają produkty i przede wszystkim, co zyskują. Okazuje się, że prawie 80% z nas korzysta z ofert zawierających dodatkowe profity przy zakupie. Coraz chętniej też sięgamy po programy typu cashback, czyli zwrotu części pieniędzy z zakupu. Co jeszcze świadczy o rozsądnym kupowaniu przez Polaków? Przede wszystkim świadomość możliwości, jakie daje nam wolny rynek, czyli poszukiwania najlepszej oferty poprzez porównywanie ceny tego samego produktu w różnych sklepach. Ważne jest również kupowanie jak najlepszego jakościowo produktu za stosunkowo dobrą cenę. W tym wszystkim Polacy okazują się mistrzami.
Halloween
Już niedługo Halloween, którego nieodłączne atrybuty to wydrążona dynia i obowiązkowy dreszczyk emocji. Często właśnie tego dnia spotykamy się ze znajomymi na wspólne oglądanie horrorów lub imprezę z przebraniami prosto z krainy grozy. Jednak jak pokazują wyniki sondy zrealizowanej przez serwis Prezentmarzeń, lubimy się bać nie tylko tego dnia. Aż 63% z ponad 3000 respondentów badania „Czy Polacy lubią się bać?” odczuwa w życiu potrzebę przeżywania ekscytującego lęku.
Emocjonujących lub ekstremalnych wrażeń szukamy częściej, niż raz w roku. Co trzeci Polak lubi dostarczać sobie silnych doznań raz w miesiącu, z kolei 19% - częściej niż raz w miesiącu. 11% ankietowanych zadeklarowało, że lubi odczuwać silne emocje często, z kolei 6% to osoby, które lubią być pod ich wpływem bez przerwy.
Smaczny poranek dla Niej i dla Niego
Ile osób, tyle sposobów na cudowny początek dnia. Ona chciałaby długą i gorącą kąpiel, On z kolei filiżankę mocnej kawy oraz ulubioną gazetę. Nie zawsze udaje się jednak znaleźć tych parę cennych chwil na odrobinę przyjemności z rana. Jest jednak pewien sposób, aby przybliżyć się nieco do ideału.
Rytm dnia
Jesień to dla wielu z nas czas wielkich zmian. Dzieci wracają do szkół, studenci na uczelnie, a rodzice po urlopach robią wszystko, aby zdążyć z porannymi obowiązkami przed wyjściem. Każdy ma swój własny rytm dnia, w którym zwykle nie ma miejsca na to, aby wszystko szło zgodnie z planem.
Co na drugie śniadanie
Rozpoczął się czas pierwszych sprawdzianów i kartkówek. Aby nasze dzieci mogły w pełni wykorzystywać swój potencjał, a nowa wiedza była efektywnie przyswajana, ich organizm powinien być odpowiednio odżywiony. Co zatem zaserwować uczniowi na drugie śniadanie? Jak uniknąć grymasów, jednocześnie proponując wartościowy, pożywny i atrakcyjny dla dziecka posiłek?
Szkolne wyzwania z dużą dawką energii
Rozwiązywanie zadań z matematyki, polskiego, języków obcych, czy zbieranie kasztanów na plastykę to jedne z wielu wyzwań zarówno dla naszych dzieci, jak i dla nas. Codzienne sprawdziany oznaczają zapotrzebowanie na dużą dawkę energii. Drugie śniadanie spełnia tu niezwykle ważną rolę, ponieważ dostarcza wartości energetycznej pomiędzy wyczerpującymi dla umysłu zajęciami. Tutaj pojawia się zadanie dla nas – rodziców.
Zbadaj wzrok w kierunku jaskry
13 października br. będziemy w Polsce obchodzić Światowy Dzień Wzroku. To idealna okazja by zbadać oczy w kierunku jaskry. Jest ona, bowiem drugą najczęstszą przyczyną nieodwracalnej ślepoty. - W Polsce aż 70% przypadków jaskry wykrywana jest w jej zaawansowanym stadium, kiedy na uratowanie wzroku jest już za późno. Tych przypadków ślepoty możemy uniknąć, jeśli wcześnie zdiagnozujemy chorobę i wdrożymy specjalistyczne leczenie. Pamiętajmy, że uszkodzonych przez jaskrę zmian nie możemy cofnąć - apelują eksperci z Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
W Polsce problem jaskry może dotyczyć nawet 800 tys. osób. Szacuje się, że tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna oraz bezobjawowy przebieg choroby - w 90% przypadków jaskra przebiega bezobjawowo*1. Osoby nieświadome swojego schorzenia dowiadują się o nim przypadkowo podczas rutynowej wizyty u lekarza lub w momencie pojawienia się widocznych i nieodwracalnych ubytków nerwu wzrokowego.
Szczególna rola rodziców w nowym roku szkolnym
Pierwszy dzwonek dla niektórych wiąże się z długo wyczekiwanym powrotem do szkolnej ławki, spotkaniem z przyjaciółmi, kolegami, koleżankami z klasy, wychowawcą czy nauczycielami wykładającymi poszczególne przedmioty. To również moment mobilizacji do rzetelnego wypełniania uczniowskich obowiązków, chęci zdobycia nowej wiedzy oraz doświadczeń. Jednak nie wszyscy w ten sposób postrzegają początkowe dni w szkole. Wiele osób bowiem dopiero rozpoczyna swoją przygodę z edukacją lub zmaga się ze stresem dotyczącym m.in. zmiany szkoły, klasy, dodaniem nowym zajęć, obowiązków, nauką prawidłowego funkcjonowania w środowisku szkolnym. W drugim przypadku, poza opieką ze strony osób zarządzających placówką, pedagoga, psychologa szkolnego, wychowawcy bądź pozostałych uczących, szczególną rolę odgrywają rodzice.
Nie możemy dać się gwałcić i siedzieć cicho!
Pochwa to epicentrum kobiecej seksualności. Tam będą zaglądać i wkładać swoje brudne palce ustawodawcy, księża, policjanci i lekarze. I kobieta nie będzie miała prawa do głosu, krzyku, sprzeciwu, obrony. Nazwijmy sprawy po imieniu - to też jest gwałt. Ja nie chcę tych paluchów w swojej pochwie. A ty chcesz je poczuć w swojej? Albo w pochwie swojej córki? Nie chcesz krzyczeć, walić pięściami i wołać o pomoc, kiedy wiesz, że ktoś obcy może przekraczać twoje intymne granice, bez pytania cię o prawo? Nie możemy dać się gwałcić i siedzieć cicho. Dlatego tak, przyłączam się do strajku kobiet!
Cantores Minores Wratislavienses i Marta Niedźwiecka
Zapraszamy na kolejny koncert cyklu koncertowego Wrocławskich Kameralistów pod nazwą Alfabet Muzyczny. Cykl ten kierowany do młodzieży i dorosłych prezentuje kompozytorów, utwory i terminy muzyczne uszeregowane alfabetycznie, prowadzony jest przez znanych wrocławian. W koncercie na litery E i F usłyszymy dzieła takich kompozytorów jak E. Elgar, C. Franck, J. Eccard, G. Frescobaldi, J. Elsner i inni, utwory rozpoczynające się od liter E i F, omówimy i przedstawimy takie terminy jak ensemble, etiuda, faktura, falset, fermata, forte i wiele innych.
Kradzież Pesel
Wyciek danych z bazy PESEL to ostatnio temat numer jeden. Ponieważ szacuje się, że dane które wyciekły, mogą dotyczyć nawet połowy Polaków, dlatego każdy z nas potencjalnie może stać się ofiarom tego typu nielegalnych działań. Posiadając nasze dane, w tym PESEL, oszuści mogą łatwo wziąć kredyt na nasze nazwisko lub dokonać wyłudzeń, których konsekwencje mogą w rezultacie dotyczyć nas. Dlatego by ustrzec się przed tymi nielegalnymi działaniami, należy jak najlepiej chronić swoje dane, nie podawać im osobom, które są podejrzane oraz pilnować sowich dokumentów tożsamości. Biurze Informacji Kredytowej możemy założyć specjalne konto, które będzie bazą informacji o tym, kto o nas pytał i w jakim celu.
Wykorzystaj słońce, będziesz zdrowszy
Wrzesień jest wyjątkowo słoneczny w tym roku, a to doskonała okazja, by jak najczęściej wystawiać się na jego działanie. Promienie słoneczne gwarantują niezbędną ilość witaminy D, która zapewnia odporność, szczególnie przed chorobami sercowo-naczyniowymi.
Niedobór witaminy D w organizmie to choroba dzisiejszej cywilizacji. Cierpi na nią niemal co drugi z nas, głównie ze względu na tempo życia, jakie wymusza na nas dzisiejsza rzeczywistość. Szwedzi przeprowadzili badania, z których wynika, że unikanie słońca zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego i co gorsze, szybszej śmierci niż średnia długość życia.