Nie tolerujesz glutenu, a może tylko tak ci się wydaje?
Kiedyś jak ognia unikaliśmy tłuszczów i cukrów, teraz równie ochoczo ze swoich jadłospisów wykreślamy produkty zawierające gluten czy laktozę. W rozmowach o dietach dyskusje o liczbie kalorii czy zgubnym wpływie węglowodanów na figurę coraz częściej zastępują różnego rodzaju nietolerancje i alergie pokarmowe. Czym te dolegliwości się różnią? Ilu z nas rzeczywiście na nie cierpi i jak to sprawdzić?
Masz alergię czy nie tolerujesz?
Bardzo często pojęcia „nietolerancja” i „alergia” stosujemy zamiennie, tymczasem tak naprawdę to dwie zupełnie inne dolegliwości. – Alergia pokarmowa oznacza patologiczną reakcję organizmu, a dokładniej układu odpornościowego na spożyty pokarm.
Jak walczyć z zimową chandrą?
Krótkie dni i niska temperatura powodować mogą przygnębienie, złe samopoczucie i brak energii. Aby poprawić nastrój, należy zadbać o aktywność fizyczną, odpowiednią dietę i czas na relaks. Poza tym stosować można suplementy, które zawierają ekstrakt z kwiatu szafranu, inozytol czy tryptofan.
Co jest przyczyną złego nastroju w zimie?
Do końca zimy musimy zmagać się z krótkimi dniami i brakiem słońca. Z tego powodu nasz organizm wytwarza więcej melatoniny, która sprawia, że jesteśmy senni. Natomiast mniej „hormonu szczęścia”, czyli serotoniny, co powoduje pogorszenie nastroju. Często zamiast przyjemnego śniegu, który sprzyja aktywności na świeżym powietrzu, np. pada śnieg z deszczem i wieje porywisty wiatr, które zmuszają nas do pozostania w domu.
Jakie są objawy zimowej chandry?
Tzw. zimowa chandra to sezonowe zaburzenie nastroju, które spowodowane jest krótkimi dniami i złą pogodą. Stan ten powodować może:
- przygnębienie, znużenie, melancholijny nastrój
- nadmierną senność, ciężej nam rano wstać
- brak energii życiowej, uczucie zmęczenia, apatię
Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem
4 lutego Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Zawalcz o swoje zdrowie – postaw na profilaktykę. Większość Polek ma świadomość tego, jak ważna jest profilaktyka, jednak wiele z nich wciąż odkłada systematyczne badania na później. A przecież regularna kontrola pomaga wykryć niepokojące zmiany już na wczesnym etapie i zwiększa szanse skutecznego leczenia. W Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem eksperci Grupy LUX MED przypominają kobietom, jakie badania należy przeprowadzić, aby zadbać o zdrowie swoich piersi.
Postaw na profilaktykę
Według danych WHO zapadalność na raka piersi w Polsce wynosi ponad 17 tysięcy rocznie i tym samym stanowi najczęściej występujący rodzaj nowotworu wśród kobiet *1. Systematyczna kontrola i badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie niepokojących zmian nowotworowych, co zwiększa również szanse na ich wyleczenie. Samobadanie piersi jest jednym z kluczowych badań pozwalających na stałą kontrolę w warunkach domowych i rozpoznanie pierwszych objawów choroby. Należy je przeprowadzić raz w miesiącu, najlepiej tuż po miesiączce. Co ważne, nie zajmuje dużo czasu, natomiast liczy się precyzja jego wykonania. Warto także zwrócić się do swojego ginekologa o krótki instruktaż lub poprosić o badanie manualne podczas wizyty.
Jak pielęgnować skórę na głowie?
Włosy są istotną częścią dobrego wyglądu. I tutaj nie liczy się tylko ładna fryzura. Szkodliwa chemia w kosmetykach, nieodpowiednia dieta czy choroby genetyczne prowadza do łupieżu, alergii, uczuleń, a nawet poważniejszych chorób skóry na głowie. To ma bezpośredni wpływ na włosy. Jak pielęgnować skórę głowy?
Kosmetyki do pielęgnacji, w tym szampony, są często nafaszerowane dużą ilością niepotrzebnych składników chemicznych. Ten bogaty skład może być bardzo szkodliwy, prowadzić do uczuleń, alergii, swędzenia skóry czy poważniejszych chorób. Warto więc zwracać uwagę na zawartość szamponów, które stosujemy.
Monika Pawelska Nowak, Produkt Manager produktów serii Linomag firmy Ziołolek informuje, jakich składników unikać w szamponach, co powinny mieć w składzie preparaty do mycia oraz jak najlepiej pielęgnować skórę głowy z problemami.
Tego lepiej unikać w szamponach
Wybierając preparaty do mycia, w tym szampony, mamy wpływ na zdrowie swoje i swoich bliskich. Jakich więc substancji nie powinny one zawierać i dlaczego? SLS i SLES czyli Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate. Są to syntetyczne detergenty, które stosuje się w chemii gospodarczej do usuwania brudu i tłuszczu. Są silnymi alergenami, powodują przesuszanie skóry, łupież, zaburzają wydzielanie łoju i potu, osłabiają włosy i podrażniają oczy. Tak samo niekorzystnie dla organizmu działa Propylene Glycol. Uszkadza powłokę włosa, podrażnia skórę, zaburza wydzielanie łoju, uszkadza strukturę lipidowo-proteinową błon komórkowych, podrażnia oczy.
Dłużej młody i zdrowy – jak geny mogą w tym pomóc?
Przywiązujemy coraz większą uwagę do naszego zdrowia i wyglądu. Stosujemy diety, które mają zapewnić piękny i młody wygląd na dłużej. Czy jednak poza zewnętrznymi działaniami jest jeszcze jakiś sposób, by spowolnić proces starzenia i zwiększyć swoją pewność siebie? Podpowiedzi warto szukać w naszych genach!
Skóra z wiekiem traci swoją jędrność i witalność. Nieustannie jednak szukamy sposobu, by zatrzymać ten proces. Sięgamy po drogie kremy, zmieniamy swoje przyzwyczajenia żywieniowe, a czasem nawet rezygnujemy z naszych ulubionych słabostek.
Soczewki czy okulary – co wybrać?
Zarówno soczewki kontaktowe, jak i klasyczne okulary przekonują do siebie silnymi atutami. Oba rozwiązania mają swoich zagorzałych zwolenników. Czy można stwierdzić, który ze sposobów korekcji jest lepszy? O różnicach między soczewkami kontaktowymi i okularowymi opowiada ekspert KRIO – dr Maciej Sokołowski, optyk, optometrysta.
Idealne połączenie
Tak naprawdę pytanie, co jest lepsze – soczewki kontaktowe czy okulary, jest błędnie zadane, gdyż są to produkty realizujące nieco inne założenia, a przy tym najlepiej spełniające swoją funkcję przy ich wspólnym zestawieniu – tłumaczy dr Maciej Sokołowski.
Soczewki kontaktowe są nowocześniejszą i dyskretniejszą wersją okularów, i świetnie sprawdzają się w ciągu dnia. Jednak ich aplikacja nie jest tak szybka, jak natychmiastowe założenie okularów, a często zdarza się, że oczy powinny odpocząć od soczewek kontaktowych nieco dłużej, np. przy zapaleniu spojówek. Wtedy bez okularów się „nie obejdziemy”.
Biała Sobota w Szpitalu św. Rafała w Krakowie
W sobotę, 21 stycznia w należącym do Grupy Scanmed Szpitalu św. Rafała w Krakowie odbędzie się Biała Sobota. W tym dniu w godzinach 9.00-14.00 będzie można bezpłatnie zasięgnąć porad aż 9 specjalistów oraz wykonać badania diagnostyczne.
To doskonała okazja, aby zbadać stan zdrowia całej rodziny. Okulista i ortoptysta przebadają najmłodszych pacjentów (już od 3. roku życia) pod kątem zeza, a chirurg dziecięcy skonsultuje schorzenia z zakresu chirurgii ogólnej i urologii.
Siła kobiet jest w mocnych mięśniach dna miednicy
„KegelParty: Siła kobiet jest w mocnych mięśniach Kegla!” - styczniowe warsztaty dla kobiet w butiku LoveStore w Warszawie. Jeżeli słyszałaś o mięśniach Kegla, ale wciąż nie wiesz, jak o nie dbać i jak z nich korzystać dla zdrowia oraz dla radości z seksu - zapraszam na Styczniowe Kegel Party! Już po raz 5-ty ogłaszamy Styczeń Miesiącem Ćwiczeń Mięśni Kegla w Polsce. Najbliższe spotkania w Warszawie: czwartek 19 stycznia godz. 18.30 oraz sobota 28 stycznia godz. 11:00. Ciało, zdrowie intymne i odkrywanie swojej seksualności to wspaniale tematy do rozmów w kobiecym gronie. Podczas KegelParty w przyjaznej i zabawnej atmosferze udowodnię, że trening Kegla jest łatwy, prosty, przyjemny i co najważniejsze daje wspaniałe efekty dla zdrowia i dla przyjemności z seksu dla wszystkich kobiet!
Język a nasze zdrowie
Co język mówi o zdrowiu? Myjesz zęby i nagle dostrzegasz niepokojące zmiany na swoim języku. Warto dobrze mu się przyjrzeć, ponieważ mówi on dużo o kondycji naszego organizmu i może ostrzegać przed poważnymi chorobami. Czasami niewłaściwa higiena jamy ustnej także może sprawiać, że nasz język wygląda niezbyt dobrze. Język jest bardzo ważny w naszym organizmie. Dzięki niemu czujemy smak, możemy mówić, przełykać i mamy właściwie umiejscowioną szczękę oraz zęby. Co więc powinno nas zaniepokoić?
- przede wszystkim wszystkie zmiany zabarwienia, nalot, opuchlizna, pojawienie się krost i wyprysków, może sugerować, że w naszym organizmie coś dzieje się nie tak.
- szczególnie powinny nas zaniepokoić nagłe zmiany na języku. Jeśli puchnie, nawracają na nim małe ranki, które trudno się goją, występuje na nim utrzymujący się nalot, który nie jest na przykład rezultatem rozwijającej się infekcji, a w razie dłuższej choroby wciąż się utrzymuje, trudności w spożywaniu pokarmu oraz utrata zmysłu smaku.
Test dla pacjentów z chorobą nowotworową
Niedożywienie w przypadku pacjentów onkologicznych może negatywnie wpływać na samopoczucie chorych, powodzenie terapii, prowadzić do powikłań po zabiegach, a w niektórych przypadkach uniemożliwiać nawet podjęcie lub kontynuację leczenia. W ramach kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” przygotowaliśmy test stanu odżywienia dla pacjentów z chorobą nowotworową.
Ważnym elementem kwalifikacji pacjenta do leczenia jest ocena stanu odżywienia organizmu, którą w szpitalach przeprowadza zespół specjalistów przeszkolonych w obszarze żywienia pozajelitowego i dojelitowego. Jednak każdy chory może odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które będą pierwszym sygnałem, czy warto porozmawiać z lekarzem lub dietetykiem i odpowiednio wcześnie zapobiegać niedożywieniu oraz jego poważnym konsekwencjom.
Diagnostyka stanu odżywienia pacjenta w szpitalach
Prawidłowy stan odżywienia organizmu odgrywa jedną z kluczowych ról w podjęciu leczenia u pacjentów chorych przewlekle, w tym także chorych na nowotwory. Pacjenci onkologiczni są szczególnie narażeni na problem niedożywienia z uwagi na szybsze tempo przemiany materii i zwiększone zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. Ich niedobory i zbyt niska waga ciała mogą mieć negatywny wpływ na skuteczność terapii, czy wręcz spowodować niezakwalifikowanie pacjenta do danego rodzaju leczenia.
Zimowe obowiązki pracodawcy
Czas zimowy jest trudny szczególnie dla pracowników, którzy swoją pracę wykonują na zewnątrz lub w warunkach niskich temperatur. Dla pracodawców z dniem 1 listopada jest to czas dodatkowych obowiązków, które muszą wypełnić, by zapewnić swoim pracownikom wymagane warunki do pracy. Okres zimowy związany jest szczególnie z wykonywaniem pracy fizycznej, która narażona jest na warunki niskich temperatur. Takim osobom firma zobowiązana jest według przepisów prawa zapewnić ciepłe posiłki oraz napoje. Powinny one być zapewnione nie rzadziej niż co 4 godziny. Nie mogą to być jednak posiłki przypadkowe, muszą bowiem dostarczać około 1000 kalorii, a także zawierać odpowiednie proporcje węglowodanów, tłuszczów i białek.